Lažne novčanice evra u Srbiji: Ko i zašto nas i dalje vara?

Lažne novčanice evra u Srbiji: Ko i zašto nas i dalje vara?

Da li ste znali da se u Srbiji i dalje vrti prava mala fabrika lažnih evra? Da, dobro ste pročitali! Iako je Evropska centralna banka (ECB) objavila da je u evrozoni u 2023. godini otkriveno oko 1,8 miliona falsifikovanih novčanica, što je samo 0,00018% od ukupnog broja evra u opticaju, Srbija se ne može pohvaliti mnogo boljom situacijom. Narodna banka Srbije (NBS) je otkrila čak 1.000 lažnih evra tokom iste godine, a najčešće su u pitanju novčanice od 50 evra, koje čine čak 39,1% svih falsifikata u našoj zemlji.

Evro i Srbija: Lažni novac na udaru

U evrozoni, najčešće se falsifikuju apoeni od 20 i 50 evra, koji čine preko 75% svih lažnih novčanica. Srbija, iako nije članica evrozone, ima sličan problem – lažni apoeni od 50 evra su najzastupljeniji, a slede ih novčanice od 20 evra sa udelom od 20,11%. Zanimljivo je da je tokom 2023. godine u Srbiji otkriveno više lažnih evra (1.000 komada) nego lažnih dinara (900 komada).

Vrednost lažnog novca: Evro dominira

Kada se gleda vrednost zaplenjenih falsifikata, evro prednjači sa neverovatnih 81,39% ukupne vrednosti lažnog novca u Srbiji, što iznosi oko 21.000.000 dinara. Dinarski falsifikati čine samo 11,69%, dok američki dolar i nemačka marka zauzimaju znatno manji deo. Dakle, evro je ne samo najčešće falsifikovana valuta, već i ona koja donosi najveću štetu po našu ekonomiju.

Kovanice nisu pošteđene

Nije samo papirni novac na meti falsifikatora. NBS je tokom 2023. godine izvršila ekspertizu 1.000 kovanica evra apoena 1 i 2 evra, pri čemu je otkriveno čak 35 falsifikata apoena od 2 evra. Dakle, ni kovanice nisu bezbedne od prevara.

Šta to znači za nas?

Iako je udeo lažnih novčanica u ukupnom opticaju veoma mali, činjenica da se broj falsifikata u Srbiji povećava u poslednjih nekoliko godina, nakon pada tokom pandemije COVID-19, nije za zanemarivanje. Lažni novac može ozbiljno narušiti poverenje u valutu, otežati poslovanje i dovesti do finansijskih gubitaka običnih građana i preduzeća.

Kako se boriti protiv lažnog novca?

Narodna banka Srbije i Evropska centralna banka stalno rade na unapređenju tehnologija za detekciju falsifikata i edukaciji građana. Ali, na kraju dana, i sami građani moraju biti oprezni i informisani. Naučite kako da prepoznate lažne novčanice i ne dozvolite da vas prevare – jer, nažalost, falsifikatori ne spavaju.

Zaključak

Lažne novčanice evra i dalje su ozbiljan problem u Srbiji i evrozoni. Iako je broj falsifikata mali u odnosu na ukupni broj novčanica u opticaju, njihova vrednost i učestalost otkrivanja rastu. Najugroženiji su apoeni od 20 i 50 evra, a Srbija se suočava sa većim brojem lažnih evra nego domaće valute. Budite pažljivi, proveravajte novčanice i ne dozvolite da vas prevare – jer lažni evri nisu samo brojka, već stvarni problem koji pogađa svakog od nas.

A sad, ako ste ikada dobili sumnjivu novčanicu, podelite svoju priču u komentarima! Ili nam recite – koji je najčudniji način na koji ste naišli na lažni novac? Hajde da se zajedno nasmejemo ili zgrozimo nad ovim novčanim prevarama!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *