Pravosuđe na prekretnici: Crna Gora i Srbija u borbi protiv korupcije i pritisaka
Značajan napredak u Crnoj Gori – ali da li je to dovoljno? Evropska komisija je u svom najnovijem izveštaju pohvalila Crnu Goru za značajan napredak u vladavini prava, naročito u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije. Vrhovno državno tužilaštvo (VDT) je istaknuto kao primer uspeha, sa povećanim brojem istraga i podizanjem optužnica, uključujući i one protiv visokih funkcionera. Takođe, pohvaljeno je jačanje kapaciteta tužilaštva i izbor novih državnih tužilaca, kao i međunarodna saradnja u složenim istragama.
Ipak, i pored ovih uspeha, u javnom prostoru se i dalje mogu čuti sumnje i kritike pojedinih funkcionera koji dovode u pitanje rad tužilaštva. VDT poručuje da se ocene rada moraju temeljiti na objektivnim pokazateljima, a ne paušalnim tvrdnjama. Prema istraživanju OEBS-a, poverenje građana u tužilaštvo kontinuirano raste – čak 64,1% građana ima poverenje u VDT, a 61% smatra da tužilaštvo radi nezavisno i nepristrasno.
Srbija: Tužioci pod pritiskom i napadima – haos u pravosuđu? U Srbiji situacija izgleda kao da je iz nekog političkog trilera. Glavni javni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu predložio je vanrednu sednicu Visokog saveta tužilaštva zbog spoljnog nedozvoljenog pritiska na tužioce. Samo u poslednjih nedelju dana, glavni tužilac bio je meta brutalnih napada, laži i targetiranja, a pojedini tužioci su takođe na meti.
Tužilaštvo tvrdi da se lažnim i netačnim objavama pokušava prikazati glavni tužilac kao neko ko zloupotrebljava ovlašćenja i progoni opozicione aktiviste. Istovremeno, nezakoniti protesti i nasilje na ulicama dodatno komplikuju situaciju, a tužioci su često jedina prepreka da se haos ne proširi.
Na društvenim mrežama se šire brutalni komentari i pretnje, a zahtevi za smenu glavnog tužioca dolaze od političkih i neformalnih grupa. Tužilaštvo traži da Visoki savet tužilaštva hitno osudi ovakve pritiske i pretnje, jer do sada je bilo mnogo odugovlačenja i kalkulisanja.
Šta se dešava sa pravosudnim sistemima u regionu? Dok Crna Gora dobija pohvale za napredak u borbi protiv korupcije i jačanju nezavisnosti pravosuđa, Srbija se bori sa pritiscima, napadima i političkim igrama koje ugrožavaju rad tužilaštva. Da li je ovo znak da pravda u regionu ide u dva različita pravca?
U Crnoj Gori, iako postoje kritike, poverenje građana u tužilaštvo raste, dok u Srbiji tužioci trpe pritiske i napade, a pravosuđe je na udaru političkih sukoba i društvenih nemira.
Zaključak: Pravosuđe na testu poverenja i nezavisnosti Borba protiv korupcije i organizovanog kriminala je ključna za budućnost obe zemlje. Međutim, dok Crna Gora pokazuje da se može napredovati i graditi poverenje, Srbija se suočava sa ozbiljnim izazovima u očuvanju nezavisnosti pravosuđa.
Da li će pravda u Srbiji uspeti da se izbori sa pritiscima i ostane stub demokratije? Da li će Crna Gora nastaviti da jača svoje institucije ili će se suočiti sa novim preprekama?
Ostavljamo vas sa ovim pitanjima – a vi, šta mislite? Da li je pravda u regionu na pravom putu ili je sve samo predstava za javnost? Bacite komentar, podelite svoje mišljenje ili samo bacite neki dobar meme o pravdi – jer, priznajmo, svi volimo malo drame!
Izvori:
- Izveštaj Evropske komisije o vladavini prava u Crnoj Gori
- Saopštenje Vrhovnog državnog tužilaštva Crne Gore
- Saopštenje Višeg javnog tužilaštva u Beogradu
- Istraživanje OEBS-a o poverenju građana u pravosuđe