Twitter, ili kako ga danas znamo – X, nije oduvek bio samo plava ptičica na ekranu. Da li ste znali da je Twitter skoro dobio ime Friend Stalker, što bukvalno znači ‘alat za uhođenje prijatelja’? Da, dobro ste pročitali! Evan Vilijams, jedan od osnivača, predložio je ovaj jezivi naziv u samim počecima platforme. Drugi osnivač, Noa Gles, imao je ideju da se zove Twrr, inspirisan popularnom platformom Flickr. Na kraju, ime Twitter, koje znači ‘trzanje’ ili ‘cvrkut’, ostalo je dok ga Ilon Mask nije preimenovao u X.
Ali to nije sve! Pre Twittera postojao je startup pod nazivom Odeo, koji je bio platforma za podkaste, ali je doživeo neuspeh. Upravo tada se Džek Dorsi pridružio timu i spojio ideju SMS poruka sa društvenom mrežom, što je dovelo do stvaranja Twittera u aprilu 2006. godine. Od tada, Twitter je postao nezaobilazan alat za novinare i amaterske izvore vesti.
A šta je sa onom malom plavom ptičicom? Zove se Larry T Bird, po legendarnom košarkašu Leriju Birdu. Dizajner Martin Graser je koristio čak 15 simetričnih krugova da bi stvorio savršen i simpatičan logo, koji je zapravo kolibrić.
I da, hashtag nije izum Twittera! Godine 2007. korisnik Kris Mesina smislio je ovaj koncept da bi olakšao pretragu tvitova, a danas je hashtag svuda.
Međutim, Twitter nije dostupan svuda. Kina, Iran, Mjanmar, Severna Koreja, Turkmenistan i Uzbekistan potpuno su blokirali pristup, dok su Egipat, Nigerija i Turska to činile povremeno.
Ova društvena mreža je promenila način na koji komuniciramo, ali i donela nove opasnosti, poput deljenja previše ličnih podataka. Ako ste mislili da znate sve o Twitteru, razmislite ponovo!
A sad, šta vi mislite? Da li je Twitter zaista samo društvena mreža ili nešto mnogo moćnije i mračnije? Bacite komentar, možda otkrijemo još tajni!