Zamislite svet gde radite samo četiri dana nedeljno, a plata ostaje ista! Zvuči kao san? Pa, u Velikoj Britaniji, 17 organizacija je upravo to i isprobalo – i rezultati su šokantni! Tokom šest meseci, od novembra do aprila, zaposleni su radili kraće, ali su zadržali istu platu i obim posla. I šta se desilo? Nije samo mentalno zdravlje zaposlenih procvetalo, već su neke firme, poput londonske softverske kompanije Brandpipe, zabeležile skok prihoda od skoro 40%! Da, dobro ste pročitali – manje rada, više para!
Ali nije sve bajno i sjajno. Neki stručnjaci upozoravaju da su ove probe rađene u firmama koje su već bile spremne za ovakvu promenu, pa nije jasno kako bi to funkcionisalo u manje entuzijastičnim sredinama. Ipak, većina firmi koje su učestvovale odlučila je da zadrži četvorodnevnu radnu nedelju i nakon probnog perioda.
Ova ideja nije nova – slični eksperimenti su sprovedeni u SAD, Kanadi, Nemačkoj i drugim zemljama, sa sličnim rezultatima: srećniji, zdraviji radnici i često bolji poslovni rezultati. Poljska je čak najavila uvođenje četvorodnevne radne nedelje bez smanjenja plata.
Naravno, skeptici tvrde da je ovo samo još jedan trend koji će brzo proći, ali direktor jedne stambene zajednice iz Velsa, Alan Brant, optimističan je i veruje da će većina organizacija raditi na ovaj način u narednih 10 godina.
Dakle, da li je četvorodnevna radna nedelja spas za zaposlene ili samo još jedna marketinška fora? Da li bi i kod nas ovakva praksa mogla da zaživi? Podelite svoje mišljenje – da li biste radili manje, a zarađivali isto? Ili je to samo san koji će se raspasti na prvoj prepreci?
U svakom slučaju, vreme je da se zapitamo – koliko zapravo treba da radimo da bismo bili produktivni i srećni? I da li je vreme da se poslovni svet konačno oslobodi starih, zastarelih pravila? Ako imate ideju ili ste već isprobali nešto slično, bacite komentar dole, da vidimo ko je za, a ko protiv ove radne revolucije!