Dobrodošli u svet sajber ratovanja gde Nemačka i Izrael odlučuju da udruže snage i naprave nešto što su nazvali “sajber kupola”. Da, dobro ste pročitali! Dok svet gori od sajber napada, ovi giganti bezbednosti planiraju da podignu zajednički centar za sajber istraživanja. Aleksander Dobrindt, nemački ministar unutrašnjih poslova, nije štedio reči: “Sama vojna odbrana nije dovoljna!” Pa, ko bi rekao? U eri kada hakeri mogu da sruše čitave države, Nemačka i Izrael shvataju da je vreme za ozbiljnu saradnju.
Plan je petostepeni i uključuje ne samo vojnu, već i civilnu odbranu. Dobrindt je tokom svoje posete Izraelu naglasio da je ovo deo šire strategije sajber odbrane. Zvuči kao da će ova “sajber kupola” biti tvrđava koju nijedan haker neće moći da probije. Ali, da li je to zaista moguće?
S druge strane, Nemačka ne staje samo na tome. Izvori bliski nemačkoj vladi otkrivaju da se planira i uvođenje šestomesečne dobrovoljne vojne službe, sa ciljem jačanja rezervi Bundesvera. Da, dobrovoljna, ali sa mogućnošću da postane obavezna ako nema dovoljno prijava. Sve to kao odgovor na sve veće bezbednosne izazove u Evropi, posebno nakon rata u Ukrajini.
Dakle, dok Nemačka i Izrael prave “sajber kupolu”, Nemačka istovremeno pokušava da udvostruči broj obučenih rezervista. Da li je ovo znak da se svet menja i da se ratovi sada vode i u digitalnom svetu i na terenu? Izgleda da jeste.
Ako mislite da je ovo samo još jedna dosadna vest o politici i bezbednosti, razmislite ponovo. Ovo je početak nove ere sajber ratovanja i odbrane. A vi, šta mislite – da li će ova “sajber kupola” zaista zaštititi Nemačku i Izrael ili je to samo još jedan skup papira i planova koji će završiti u fioci? Bacite komentar, možda zajedno otkrijemo šta se zaista dešava iza kulisa!