Nemačka i dalje puni rusku ratnu kasu kupovinom LNG gasa

Nemačka i dalje puni rusku ratnu kasu – kupuje LNG gas vredan dve milijarde evra!

Šokantna zavera u srcu Evrope

Dok svet gleda kako se rat u Ukrajini zaoštrava, jedna od najmoćnijih zemalja Evrope – Nemačka – i dalje puni rusku ratnu kasu! Da, dobro ste pročitali. Jedna državna nemačka firma, SEFE (nekada Gazprom Germania), ove godine kupuje ogromne količine ruskog tečnog prirodnog gasa (LNG) u vrednosti većoj od dve milijarde evra.

Kako to funkcioniše?

Ruski LNG se prevozi ogromnim tankerima, svaki sa kapacitetom od oko milion kubnih metara gasa, vrednog oko 40 miliona evra. Ovi tankeri neprekidno plove između Rusije i luka u EU, uključujući Denkerk u Francuskoj, Zebriž u Belgiji i Bilbau u Španiji. Mnogi od ovih tankera su nekada pripadali ruskoj državnoj kompaniji Sovkomflot, ali su sada uglavnom u vlasništvu grčkih brodovlasnika.

SEFE i Novatek – saveznici Putina

SEFE je u državnom vlasništvu Nemačke, a njen glavni ruski partner je kompanija Novatek, koja upravlja LNG postrojenjima u Sibiru. Novatek je u vlasništvu oligarha Genadija Timčenka, poznatog kao bliskog saradnika Vladimira Putina, koji je, prema izveštajima, finansirao i rusku plaćeničku vojsku Redut, aktivnu u Siriji i Ukrajini.

Kritike i zahtevi za sankcije

Nemačka organizacija za zaštitu životne sredine DUH oštro kritikuje uvoz ruskog LNG i traži potpunu zabranu. Stručnjaci upozoravaju da prihodi od LNG isporuka Rusiji dostižu rekordne nivoe i da su veći od humanitarne pomoći koju Ukrajina prima. Levičarski poslanik Bundestaga Kristijan Gerke naziva postojeće ugovore „kugom i kolerom“ jer praktično dozvoljavaju štampanje novca za ruski vojno-industrijski kompleks.

Zašto Nemačka ne prekida ugovore?

SEFE tvrdi da je pravno obavezana da ispunjava postojeće ugovore sa Rusijom i da trenutno ne postoji pravna osnova za raskid. Ukoliko ne preuzme gas, mora ga platiti, a Rusija ga onda preprodaje na svetskom tržištu.

Sankcije koje ne postoje

Iako su Kanada, Velika Britanija i Australija uvele sankcije Novateku i njegovom rukovodstvu, EU to nije učinila. Zbog toga su transporti ruskog LNG brodovima dozvoljeni, a SEFE ne može raskinuti ugovor.

Koliko novca ide u rusku ratnu kasu?

Polovina prihoda od prodaje LNG ide direktno u ruski državni budžet, koji finansira rat u Ukrajini. To znači da Nemačka, kupujući ovaj gas, indirektno finansira agresiju.

Šta kažu analitičari?

Energetski stručnjaci iz Finske i Nemačke upozoravaju da je Novatek duboko povezan sa ruskom državom i da je trgovina LNG-om aktivno finansiranje rata. EU je najavila da želi do 2030. godine postati nezavisna od ruskih energenata, a planira se i raskid postojećih ugovora od 1. januara 2024. godine.

Zaključak – Nemačka na raskrsnici

Nemačka se nalazi na opasnoj raskrsnici: nastaviti da puni rusku ratnu kasu ili konačno prekinuti zavisnost od ruskog gasa i time pokazati solidarnost sa Ukrajinom. Dok se rat zaoštrava, nemačka vlada ne sme zatvarati oči i dozvoliti da njeni ugovori finansiraju ratne zločine.

A vi?

Da li vas nečudi da Nemačka, zemlja koja se ponosi svojom demokratijom i pravdom, i dalje kupuje gas od agresora? Ili je to samo još jedan primer kako se politika i ekonomija igraju prljave igre? Podelite svoje mišljenje, možda zajedno možemo rasvetliti ovu mračnu priču!


Ovo je samo vrh ledenog brega u energetskoj politici Evrope. Ako mislite da je ovo luda priča, sačekajte da vidite šta sledeće otkrijemo!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *