Godina katastrofe za pčelare u Srbiji: Pomor, hemija i falsifikati uništavaju pčelinjake

Godina katastrofe za pčelare u Srbiji: Pomor, hemija i falsifikati uništavaju pčelinjake

Da li ste znali da je ova godina za pčelare u Srbiji prava katastrofa? Zima i rano proleće doneli su masovni pomor pčela, a bagremova paša, koja je najvažnija za proizvodnju meda, skoro da nije ni postojala! Pčelari širom zemlje, naročito u Vojvodini, ostali su u šoku jer su izgubili i do 50% svojih pčelinjih zajednica, a neki, poput Pavla Paunovića iz Vršca, prijavljuju čak 80% gubitaka.

Suša i hemija ubijaju pčele

Glavni krivci za ovu katastrofu su suša, nedostatak polena, bolesti, paraziti, loša priprema za zimu, ali i prekomerna upotreba hemijskih sredstava na poljima. Pčelari tvrde da se često koriste nedozvoljena hemijska sredstva sa crnog tržišta, posebno tokom cvetanja, što dodatno uništava pčele. Dragan Mladenović iz Vranja kaže da je vremenska prognoza i klimatske promene potpuno promenila uslove za pčelarstvo.

Falsifikovani med – otrov za tržište i potrošače

Da stvar bude gora, tržište je preplavljeno falsifikovanim medom! Potrošači mogu biti sigurni samo ako med kupuju direktno od pčelara koje lično poznaju. Ovo je veliki problem jer falsifikovani med ne samo da vara kupce, već i uništava reputaciju pravih pčelara.

Pčele se hrane šećernim sirupom – alarm za opstanak

Zamislite, pčele sada moraju da se prihranjuju šećernim sirupom da bi preživele! To nije normalno za ovo doba godine. Međutim, veterinar Danijel Marković upozorava da prekomerna upotreba šećera može dovesti do bolesti poput nozemoze, pa je prihrana nužna, ali mora biti pažljivo kontrolisana.

Pčelari na ivici očaja

Oglasi za prodaju punih i praznih košnica, vrcaljki i pčelarske opreme nikada nisu bili brojniji, a pčelari gube strpljenje. Boban Mišić iz Jagodine, koji već 30 godina vodi preciznu evidenciju, kaže da nikada nije imao ovakve gubitke. Cilj im je sada samo da održe pčele na životu.

Zašto nas ovo sve zanima?

Pčele su ključne za opstanak prirode i poljoprivredu. Bez njih, nema plodova, nema hrane, a ni života kakvog poznajemo. Ako se ovako nastavi, uskoro ćemo imati pčelinju pustoš, a med će postati luksuz dostupan samo retkima.

Zaključak

Godina 2024. je za pčelare Srbije godina katastrofe. Suša, hemija, bolesti i falsifikati uništavaju pčelinjake, a pčelari se bore za opstanak. Ako volite med i prirodu, vreme je da obratite pažnju na ovaj problem. Možda je vreme da i vi probate da kupujete med direktno od pčelara, jer samo tako možete biti sigurni šta jedete.

A vi, šta mislite o ovoj pčelarskoj drami? Da li je ovo kraj meda kakvog poznajemo ili samo još jedna sezonska muka? Bacite komentar, podelite svoje mišljenje ili ispričajte neku pčelarsku priču – da vidimo ko je pravi medni ekspert!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *