Google Android 16: Kraj prisluškivanja telefona ili samo još jedna prazna priča?
Nova funkcija koja će vas (možda) spasiti
Google je konačno odlučio da se pozabavi jednim od najvećih noćnih mora korisnika pametnih telefona – prisluškivanjem! Da, dobro ste pročitali. Android 16 donosi novu bezbednosnu funkciju koja će vas upozoriti ako vaš telefon pokuša da se poveže na lažnu baznu stanicu, poznatu kao “stingray” uređaj. Ovi zlokobni uređaji imitiraju mobilne tornjeve i mogu vas špijunirati, pristupajući vašim pozivima, porukama i lokaciji.
Kako funkcioniše ova magija?
U podešavanjima će se pojaviti nova opcija pod nazivom “Mobile Network Security”. Kad je uključite, Android će vas upozoriti ako telefon pređe na nesigurnu mrežu ili ako mreža zatraži osetljive podatke poput IMEI ili IMSI brojeva. Takođe, moći ćete da onemogućite 2G povezivanje, koje je najranjivije na ovakve napade.
Ali, čekajte… nije sve bajno
Nažalost, ova funkcija neće biti dostupna svima. Samo telefoni sa najnovijim hardverom koji podržava Radio HAL 3.0 moći će da je koriste. To znači da većina postojećih uređaja, čak i ako dobiju Android 16, neće imati ovu opciju. Google planira da funkcija bude isključena po defaultu, pa ćete je sami morati aktivirati. Za sada, najpre će biti dostupna na Google Pixel telefonima, dok će ostali proizvođači morati da je implementiraju po sopstvenim planovima.
Da li je ovo stvarno kraj prisluškivanja?
Iako je ovo veliki korak napred, ne možemo se oteti utisku da je Google zakasnio. Prisluškivanje i praćenje telefona su problem decenijama, a sada stiže funkcija koja je dostupna samo nekolicini. Da li će ovo zaista zaštititi korisnike ili je samo još jedan marketinški trik? I da li će korisnici uopšte znati da ovu funkciju treba da uključe?
Zaključak
Google Android 16 donosi funkciju koja može da vas upozori na pokušaje prisluškivanja preko lažnih baznih stanica. Ali, dostupna je samo na najnovijim uređajima i nije uključena po defaultu. Ako imate Pixel telefon, možda ste srećnik. Ostali? Pa, čekajte da vidite hoće li vaš proizvođač imati milosti.
A sad, vaša reč!
Da li mislite da će ova funkcija zaista pomoći u borbi protiv prisluškivanja? Ili je to samo još jedna opcija koju većina korisnika neće ni primetiti? Bacite komentar, ispričajte nam svoje teorije zavere ili podelite najluđu priču o prisluškivanju koju ste čuli. Neka rasprava počne!