Kako vlast zloupotrebljava istoriju da bi demonizovala studente

Naci blokaderi, fašističke falange i studentski protesti: Vlast koja zloupotrebljava istoriju do bola!

Da li ste ikada videli vlast koja toliko očajnički želi da uništi studentski pokret da ga poredi sa najgorim zlom 20. veka? Dobrodošli u Srbiju 2024, gde studenti nisu samo buntovnici, već su “nacisti” i “fašisti”!

Fašizam na fakultetima?

Predsednik Aleksandar Vučić i predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić ne štede reči. Studente koji blokiraju fakultete nazivaju “nacističkim falangama” i “fašističkim hordama”. Vučić je čak uporedio napad na studenta Miloša Pavlovića sa događajima iz Beča krajem 1930-ih, poručujući da “fašizam u Srbiji neće proći” i da je “bolje ćaci nego naci”. Da, dobro ste pročitali – studenti su nacisti, a vlast je tu da ih zaustavi!

Medijska hajka i politička manipulacija

Prorežimski mediji već nedeljama koriste najteže moguće istorijske kvalifikacije da bi demonizovali studente. Ova retorika nije samo verbalni napad, već služi kao opravdanje za nasilje i represiju nad mladima koji se usude da protestuju.

Istoričar Milivoj Bešlin upozorava da je ovakvo poređenje građanske neposlušnosti sa fašizmom i nacizmom klasična zloupotreba istorije. To nije samo neznanje, već i opasna relativizacija najstrašnijih zločina 20. veka.

Zloupotreba istorije kao oružje vlasti

Ova retorika služi da se studenti ne samo delegitimizuju, već i dehumanizuju. Jelena Kleut, profesorka medijskih studija, objašnjava da se simbolima nacizma i fašizma manipuliše u javnom govoru kako bi se studentski pokret predstavio kao opasnost po državu.

Kada vlast naziva studente “nacistima”, to vodi do hapšenja, batinanja i pritvaranja mladih ljudi. To nije slučajnost, već sistemska strategija da se uguši svaki oblik neslaganja.

Ultimatum i represija pred proteste

Pred Vidovdanski protest, vlast je uputila ultimatum studentima, koristeći rečnik koji podseća na nacističke i fašističke ultimatume iz Drugog svetskog rata. Ovo nije samo retorika – to je najava represivnih mera koje slede.

Obrazovanje kao sredstvo ideološke kontrole

Predsednica parlamenta najavila je izmene u obrazovnom sistemu koje bi obavezno uključivale obilazak mesta stradanja Srba u Drugom svetskom ratu. Na prvi pogled, to zvuči kao dobra ideja, ali stručnjaci upozoravaju da je to samo još jedan pokušaj falsifikovanja istorije i širenja ultradesničarske propagande.

Jelena Kleut se boji da će ovakve promene u obrazovanju suziti vidike mladih i ideološki ih oblikovati u skladu sa nacionalističkim i šovinističkim narativima.

Zašto je ovo opasno?

Relativizacija fašizma i zloupotreba istorije ne samo da šteti studentskom pokretu, već i društvu u celini. Time se normalizuje ekstremni nacionalizam i nasilje, a istovremeno se brišu lekcije iz prošlosti koje bi nas trebale čuvati od ponavljanja istih grešaka.

Zaključak

Dok vlast koristi istoriju kao oružje protiv mladih ljudi koji traže pravdu i promene, Srbija se suočava sa opasnim trendom koji može imati dugoročne posledice po demokratiju i slobodu izražavanja.

Ako ste mislili da su studenti samo buntovnici, razmislite ponovo – oni su sada “nacisti” i “fašisti” u narativu vlasti. A vi? Da li ćete ćutati dok se istorija zloupotrebljava ili ćete se pridružiti razgovoru? Bacite komentar, ispričajte vic ili samo podelite svoje mišljenje – jer ovo nije samo njihova borba, već i naša!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *