Rat u Ukrajini: MMF optimista, ali realnost je drugačija!
Da li će rat u Ukrajini stvarno završiti do kraja 2025? Međunarodni monetarni fond (MMF) kaže – da, ali sa velikim upozorenjima! U svojoj najnovijoj prognozi, MMF očekuje kraj intenzivnih ratnih dejstava do kraja 2025. godine. Ali, ne zaboravimo – osnovni scenario je pun rizika.
Ekonomija Ukrajine na klimavim nogama
MMF je zadržao raniju prognozu ekonomskog rasta Ukrajine između 2 i 3 odsto za ovu godinu. Ako se situacija u zemlji normalizuje, sledeće godine bi rast mogao da skoči na 4,5 odsto. Inflacija bi, prema procenama, trebalo da padne na 9 odsto do kraja godine, zahvaljujući smanjenju cena hrane i restriktivnoj monetarnoj politici. Ali, tu je i ogromni problem – finansiranje odbrambenih troškova.
Vojni troškovi kao teret za državu
Ukrajina planira da poveća rashode za vojsku na čak 5,8 odsto BDP-a! To je ogroman teret za fiskalnu stabilnost zemlje. MMF prvi put u svojoj reviziji prognoze navodi da će rat završiti do kraja 2025. godine, ali upozorava da su rizici veliki.
Realnost na terenu: Rat se možda neće završiti tako brzo
Američka medijska kuća CNN je nedavno objavila analizu koja ukazuje da bi rat mogao da se nastavi i duže, zbog usporenog napretka ruske ofanzive i kompleksne situacije na terenu. Dakle, dok MMF optimistično gleda u budućnost, stvarnost je daleko od jednostavne.
Šta to znači za nas?
Rat u Ukrajini nije samo daleka vest – on utiče na globalnu ekonomiju, cene hrane, energenata i sigurnost. MMF-ova prognoza je svetlo na kraju tunela, ali to svetlo može biti i voz koji dolazi. Da li ćemo zaista videti kraj sukoba do 2025? Ili ćemo se još dugo buditi uz vesti o novim sukobima i ekonomskim problemima?
Zaključak
MMF nam daje nadu, ali i upozorenje. Rat u Ukrajini je daleko od gotovog, a finansijski i ljudski troškovi su ogromni. Dok čekamo da vidimo kako će se stvari odvijati, možemo samo da se pitamo – ko će na kraju platiti ceh?
Ako imate mišljenje o ovoj temi, ili mislite da MMF previše optimistično gleda na stvari, slobodno bacite komentar dole. Nije sramota biti skeptičan – ponekad je to i zdravije!
Izvor: Tanjug, UNIAN, CNN