Kad ajatolah izađe iz bunkera: Iran na ivici nove ere ili potpuni haos?

Iran na ivici pucanja: ajatolah Hamenei se krije u bunkeru, a zemlja gori!

Ajatolah Hamenei, vrhovni vođa Irana, proveo je skoro dve nedelje u tajnom bunkeru dok je rat sa Izraelom bjesnio. Zašto? Zato što je strahovao od atentata! Čak ni najviši državni zvaničnici nisu imali kontakt sa njim. A dok je on bio u podzemlju, Izrael je preuzeo kontrolu nad većim delom iranskog vazdušnog prostora i udarao vojne ciljeve kao da je igra video igre.

Rat koji je razotkrio slabosti režima

Visoki komandanti Revolucionarne garde su ubijeni, a šteta na iranskoj vojnoj moći je ogromna, iako još nije precizno poznata. Nuklearna postrojenja, koja su godinama bila kamen spoticanja i razlog sankcija, takođe su oštećena. Iranci sada postavljaju pitanje: gde su otišle stotine milijardi dolara koje je režim potrošio? Mnogi krive Hameneija i njegovu opsesiju nuklearnim statusom, koji je navodno jedini garant opstanka režima.

Unutrašnje trzavice i strah od promena

Unutar režima se pojavljuju pukotine. Poluslužbeni izvori tvrde da su bivši zvaničnici tražili intervenciju verskih autoriteta da smene vrhovnog vođu. Nezadovoljstvo raste i među elitom i među običnim ljudima. Tokom rata, mnogi Iranci nisu podržavali režim, već su pomagali jedni drugima – trgovci su snižavali cene, susedi su pokazivali solidarnost.

Ali nema spasa izvana

Iako mnogi žele promenu režima, nisu spremni za stranu intervenciju. Opozicija u egzilu nije sposobna da preuzme vlast, a u slučaju kolapsa režima, zemlja bi mogla da padne u potpuni haos. Stručnjaci smatraju da režim neće pasti iznutra, već će pojačati represiju. U poslednje dve nedelje vlast je pogubila najmanje šest osoba zbog špijunaže za Izrael i uhapsila oko 1000 ljudi.

Nuklearna opasnost i balistički projektili

Iran tvrdi da je premestio zalihe obogaćenog uranijuma na sigurnu lokaciju. Iako je potrebno 90% obogaćenja za nuklearnu bombu, a Iran ima 60%, stručnjaci kažu da je lako dostižno. Strahuje se da Iran raspolaže količinom uranijuma dovoljnom za oko devet bombi. Pre rata, Iran je imao oko 1500 balističkih projektila, a oko 1000 je još uvek preostalo.

Šta sledi?

Ajatolah Hamenei, sada u 86. godini i sa slabijim zdravljem, možda razmišlja o tranziciji vlasti – ka novom verskom vođi ili kolektivnom vođstvu. Ključni ljudi Revolucionarne garde možda već pripremaju kako da zadrže moć u senci.

Zaključak

Iran je na ivici nove ere ili potpune propasti. Rat sa Izraelom je razotkrio slabosti režima, a narod je umoran od sukoba i represije. Ali promena neće doći lako, a svet sa zebnjom gleda šta će se desiti sledeće.

Ako mislite da je ovo kraj Hameneijeve ere ili samo početak još većeg haosa, bacite komentar dole i recite šta vi mislite – da li će Iran izdržati ili će se sve srušiti kao kula od karata?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *