Iran tvrdi da je brzo zamenio oštećene sisteme protivvazdušne odbrane posle izraelskog napada

Iran i Izrael u novom ratu: Iran tvrdi da je brzo zamenio oštećene sisteme protivvazdušne odbrane!

Da li ste spremni za još jedan ratni spektakl na Bliskom istoku? Izrael je sredinom juna pokrenuo žestok napad na Iran, ciljajući da zaustavi nuklearne ambicije svog najvećeg neprijatelja. Rezultat? Iran tvrdi da je već zamenio oštećene sisteme protivvazdušne odbrane, i to bez ikakvih detalja o tome kako i gde!

Šta se desilo?

  1. juna Izrael je lansirao napad na iranske nuklearne objekte, smatrajući da je iranski nuklearni program pretnja njegovom postojanju. Tokom 12 dana sukoba, izraelske snage su ciljale nuklearne vojne objekte i ubile visoke vojne oficire i naučnike povezane sa programom.

Iran je priznao da su neki od njihovih odbrambenih sistema oštećeni, ali je admiral Mahmud Musavi, zamenik komandanta iranske vojske, izjavio da su ti sistemi već zamenjeni i raspoređeni na unapred određenim lokacijama. Naravno, detalji su ostali tajna.

Koje sisteme Iran koristi?

Iran poseduje domaće sisteme poput Bavar-373 i Hordad-15, kao i ruske sisteme S-300, instalirane nakon bečkog nuklearnog sporazuma 2015. godine. Uprkos napadima, Iran tvrdi da je njihova protivvazdušna odbrana i dalje jaka i spremna.

Koliko je žrtava bilo?

Tokom sukoba, više od 100 ljudi je poginulo u Iranu, dok je Izrael prijavio samo 28 poginulih. Nakon 12 dana, primirje je stupilo na snagu 24. juna, ali tenzije ostaju visoke.

Šta sledi?

Nakon napada, saveznik Izraela je bombardovao iransko podzemno postrojenje za obogaćivanje uranijuma u Fordou, južno od Teherana, kao i nuklearna postrojenja u Isfahanu i Natanzu. Precizan obim štete nije poznat.

Pregovori o iranskom nuklearnom programu, koji su trajali do aprila, sada su obustavljeni, ali se očekuje da će se ove sedmice nastaviti razgovori između Irana i evropskih sila poput Nemačke, Francuske i Velike Britanije.

Zašto je ovo važno?

Ova situacija nije samo još jedan sukob na Bliskom istoku. Radi se o globalnoj tenziji oko nuklearnog oružja, sigurnosti i moći. Iran tvrdi da koristi nuklearnu energiju u civilne svrhe, dok Izrael i njegovi saveznici vide to kao pretnju.

Zaključak

Iran je pokazao da može brzo da reaguje i zameni oštećene sisteme, ali pitanje je koliko je to stvarno efikasno i koliko će sukob trajati. Da li će pregovori doneti mir ili će se rat nastaviti? Samo vreme će pokazati.

A vi? Šta mislite o ovom novom ratu tenzija? Da li je Iran stvarno spreman ili je ovo samo predstava za javnost? Bacite komentar, neka se čuje vaš glas u ovoj globalnoj sapunici!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *