Rat između Amerike, Izraela i Irana, koji traje decenijama na Bliskom istoku, sada se premešta na Balkansko tlo, tačnije u Bosnu i Hercegovinu. Američki napadi na iranska nuklearna postrojenja Natanz, Isfahan i Fordo nisu doneli novu eskalaciju na Bliskom istoku, ali sukob SAD i Izraela protiv Irana samo se produbljuje. I dok je Iran vojno aktivan u Libanu, Iraku i Siriji, sada se ratni plamen može proširiti i na Balkan, jer je Bliski istok blizu, a sve vojne i političke operacije lako se mogu preneti u Bosnu.
U Bosni su dva bošnjačka ministra, Zukan Helez (ministar odbrane) i Elmedin Konaković (ministar spoljnih poslova), svojim postupcima dodatno zakomplikovali situaciju. Helez je otkrio nameru da BiH proširi vojnu saradnju sa Iranom, što je iznenadilo Amerikance koji su saopštili da se ta saradnja odvija iza njihovih leđa i bez njihovog znanja. Kao odgovor, SAD su poslale oštru opomenu BiH, upozoravajući da bi zemlja mogla izgubiti sve privilegije partnerstva sa SAD ako nastavi podržavati Iran.
Nakon američke opomene, Konaković je kaznio SAD i Izrael progonjenjem rabina iz Sarajeva i zabranom evropske konferencije rabina, što je izazvalo šok i osudu međunarodne zajednice. Glavni rabin Pinhas Goldsmith izrazio je razočaranje i smatra da BiH treba biti diskvalifikovana iz procesa pristupanja EU zbog ovog sramotnog čina.
Sarajevo je odbilo da promeni svoj stav prema Iranu, uprkos pritiscima SAD. Iako je još Alija Izetbegović 1990-ih odustao od iranske vojne i obaveštajne pomoći, iranske tajne službe i dalje deluju u BiH preko brojnih kulturnih, naučnih i humanitarnih organizacija. Iran ima značajan uticaj u Bosni, što predstavlja ozbiljnu bezbednosnu pretnju i izaziva reakcije SAD i Izraela.
Ova situacija baca senku na stabilnost Bosne i Hercegovine i regiona, jer sukob velikih sila sa Bliskog istoka sada dobija lokalni odjek. Dok političari u Sarajevu nastavljaju sa podrškom Iranu, Bosna se nalazi na ivici ozbiljne krize koja može imati dalekosežne posledice po bezbednost i međunarodni položaj zemlje.
Ako mislite da je Balkan daleko od ratnih sukoba Bliskog istoka, razmislite ponovo. Rat se ne vodi samo na dalekim frontovima, već i u srcu Evrope, a Bosna je postala novo poprište geopolitičkih igara koje mogu eksplodirati u svakom trenutku. A vi, šta mislite, da li će Sarajevo uspeti da izbegne ovu opasnu igru ili će Balkan ponovo biti žrtva velikih sila? Bacite komentar, da vidimo ko je za mir, a ko za haos!