Iran i SAD: Nuklearni pregovori na klimavim nogama dok tenzije rastu

Iran i SAD: Nuklearni pregovori na klimavim nogama dok tenzije rastu

Dobrodošli u najnoviju epizodu geopolitičkog trilera koji se odvija na Bliskom istoku! Iran i Sjedinjene Američke Države i dalje su u kontaktu oko nuklearnog programa, ali zvanični pregovori? Ma, zaboravite na to – formalni razgovori nisu zakazani, a tenzije samo rastu.

Kontakt, ali bez dogovora

Zvaničnici obe strane potvrdili su 26. juna da iako postoji „bliska komunikacija“ i kontakti preko različitih kanala, dogovor ili novi pregovori nisu na vidiku. Iranski zvaničnik Abas Arakči jasno je rekao da nije postignut nikakav sporazum niti aranžman za početak novih pregovora. Iran trenutno „procjenjuje najbolje nacionalne interese“ i upozorava da spekulacije o pregovorima treba shvatiti ozbiljno, ali ne i preuranjeno.

Napadi i eskalacija sukoba

Situacija je eksplozivna – Izrael je 13. juna izveo napade na iranske nuklearne ciljeve, što je izazvalo desetine civilnih žrtava na obe strane. SAD su 21. juna uzvratile vazdušnim udarima na tri iranska nuklearna postrojenja u Fordou, Natanzu i Isfahanu. Ovaj dvanaestodnevni sukob okončan je krhkim prekidom vatre 24. juna, ali šteta je ogromna – Izrael procenjuje štetu na tri milijarde dolara.

Iran prekida saradnju sa IAEA

U znak protesta, iranski parlament je jednoglasno usvojio zakon o suspenziji saradnje sa Međunarodnom agencijom za atomsku energiju (IAEA). Odluku je potvrdio Savet čuvara, koji je pod kontrolom vrhovnog vođe Alija Hamneija. To znači da Iran obustavlja inspekcije i nadzor nuklearnih objekata, što je direktno kršenje sporazuma o nesprovođenju nuklearnog oružja (NPT).

Reakcije svetskih sila

Francuski predsednik Emanuel Makron upozorava da bi izlazak Irana iz NPT bio „najgori mogući scenario“ i poziva na deeskalaciju i povratak diplomatiji. Nemačka, Velika Britanija i Francuska zajednički su osudile iranske akcije i pozvale Teheran da ne destabilizuje region. S druge strane, Rusija i Kina osuđuju američke napade kao kršenje međunarodnog prava i pozivaju na prekid agresije.

Ko je kriv? Svako ima svoju verziju

Iran tvrdi da njegov nuklearni program ima isključivo mirnodopske ciljeve i optužuje IAEA za pristrasnost i saradnju sa Zapadom i Izraelom. SAD i Izrael, pak, tvrde da Iran krši obaveze i da je nuklearni program pretnja regionalnoj i globalnoj bezbednosti.

Šta nas čeka?

Dok svet drhti od mogućeg širenja sukoba, diplomatski kanali ostaju otvoreni, ali pregovori su daleko. Iran i SAD su u kontaktu, ali bez konkretnih dogovora. Svetski lideri pozivaju na mir, ali tenzije rastu, a svaki novi incident može biti okidač za katastrofu.

Zaključak

Bliski istok je ponovo na ivici haosa, a nuklearni program Irana i dalje je kamen spoticanja. Dok se pregovori ne zaključe, svet može samo da se nada da će razum prevladati nad ratnim bubnjevima. A vi? Da li verujete da će diplomati uspeti da spreče novi rat ili nas čeka još jedna velika kriza? Bacite komentar, neka se čuje vaš glas u ovoj globalnoj drami!


Ovaj tekst je sažetak i analiza aktuelnih događaja na osnovu dostupnih informacija iz relevantnih izvora.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *