Izrael je nekada bio zvezda Bliskog istoka, saveznik koji je držao liniju protiv iranske pretnje. Ali sada? Pa, izgleda da je ta zvezda počela da gori u sopstvenom plamenu i da dim koji se diže ne miriše na mir, već na haos. Saveznici Izraela u Persijskom zalivu, koji su nekada slavili Avramove sporazume kao istorijski preokret, sada ga gledaju kao potencijalnu pretnju regionalnoj stabilnosti.
Avramovi sporazumi na klimavim nogama
Avramovi sporazumi, koje je Trumpova administracija predstavila kao revoluciju u normalizaciji odnosa Izraela sa arapskim državama poput UAE, Bahreina, Maroka i Sudana, sada su na ivici kolapsa. Ovi sporazumi su obećavali novu eru saradnje, vođenu zajedničkim strahom od iranske nuklearne pretnje. Ali sada, izraelski vazdušni napadi na Iran su izazvali podeljene reakcije u zemljama Zaliva. Dok neki zvaničnici u tajnosti podržavaju izraelske akcije, javno se osuđuju kao agresija koja destabilizuje region.
Izrael – od partnera do pretnje
Nekadašnji ključni saveznik u borbi protiv iranskog nuklearnog programa, Izrael je sada viđen kao faktor nesigurnosti. Zvaničnici Saudijske Arabije, UAE i Omana priznaju da su zabrinuti zbog izraelske vojne moći i spremnosti premijera Netanjahua da koristi silu umesto diplomatije. Jedan anonimni zvaničnik je rekao da Izrael „neobuzdano gazi“ kroz Liban, Siriju, a sada i Iran, i da ta moć više nije prednost, već problem.
Paradoks Bliskog istoka
Ironično, Izrael je trebalo da bude stub stabilnosti u regionu, ali sada je postao izvor nestabilnosti. Mohamed Baharun, direktor instituta u Dubaiju, upozorava da Izrael sada ima kapacitet da napadne bilo koju zemlju u regionu, pa čak i Katar, sa kojim ima zategnute odnose zbog podrške Hamasu.
Reakcije zemalja Zaliva – dvosmislene i oprezne
Saudijska Arabija je javno osudila izraelske napade kao agresiju, dok je Oman nazvao napade nezakonitim i neopravdanim. Ipak, iza zatvorenih vrata, neki zvaničnici priznaju da izraelske akcije „obavljaju posao“. Ali oprez je glavni ton – niko ne veruje da će primirje između Izraela i Irana potrajati, a nova eskalacija bi mogla ozbiljno ugroziti bezbednost i ekonomski rast regiona.
Cena nestabilnosti
Jas Faruk iz Međunarodne krizne grupe ističe da je svako slabljenje Irana poželjno, ali ako je cena toga nova nestabilnost i nasilje, posebno u vreme kada je diplomatski dijalog davao rezultate, onda je cena previsoka. Izrael, koji je nekada bio partner mira, sada je pretnja bezbednosti.
Zaključak
Izrael je prešao put od partnera do pretnje u očima svojih nekadašnjih saveznika. Avramovi sporazumi, koji su trebali doneti mir i saradnju, sada su na klimavim nogama. Dok svet gleda, Bliski istok se ponovo nalazi na ivici haosa, a pitanje je – ko će sledeći zapaliti fitilj?
Ako imate neki svoj stav o ovom haosu, ili mislite da Izrael ipak nije toliki problem, bacite komentar dole. Neka se čuje glas sa strane, jer ovde je drama veća od serije na Netflixu!