Ekskluzivno: Predlog 60-dnevnog primirja Izraela i Hamasa – Da li je ovo stvarno kraj sukoba ili samo još jedna pauza u beskrajnom ratu?
Svet je na ivici da sledi možda najvažniji dogovor u poslednjih nekoliko meseci – predlog za 60-dnevno primirje između Izraela i Hamasa, koji bi mogao doneti olakšanje u jednom od najdugotrajnijih sukoba na Bliskom istoku. Ali, da li je ovo stvarno početak kraja ili samo još jedna pauza u beskrajnom vrtlogu nasilja?
Šta predviđa predlog?
Prema izvorima Rojtersa, plan koji su podržale Sjedinjene Američke Države, a na kome rade američki, katarski i egipatski posrednici, predviđa postepeno oslobađanje talaca i povlačenje izraelskih trupa iz delova Gaze. Oslobađanje talaca biće fazno: prvog dana biće pušteno 10 talaca zajedno sa telima 18 žrtava, a zatim će se razmene nastaviti u intervalima od deset, sedam, trideset i pedeset dana.
Hamas će takođe pružiti informacije o preostalim zatvorenicima, uključujući medicinske izveštaje, dok će Izrael dati potpune informacije o palestinskim zatvorenicima pritvorenim 7. oktobra. Pored toga, pomoć će odmah stići u Gazu u dovoljnim količinama, uz učešće UN i Međunarodnog komiteta Crvenog krsta.
Povlačenje trupa i pregovori o trajnom prekidu vatre
Izraelska vojska će povući delove svojih snaga iz severne i južne Gaze u fazama, u skladu sa dogovorenim mapama. Tehnički timovi će raditi na crtanju granica tokom brzih pregovora koji će uslediti nakon dogovora o okviru primirja.
Prvog dana primirja počinju pregovori o trajnom prekidu vatre, koji uključuju razmenu preostalih zatvorenika, dugoročne bezbednosne aranžmane i konačno okončanje sukoba. Ukoliko se sporazum postigne, svi preostali palestinski zatvorenici pritvoreni u Gazi od 7. oktobra biće pušteni.
Ko stoji iza ovog plana?
Predlog garantuje posvećenost američkog predsednika Donalda Trampa, koji je obećao da će, ukoliko pregovori budu uspešni, ovaj 60-dnevni prekid vatre dovesti do trajnog okončanja sukoba. Posrednici su takođe obećali da će osigurati ozbiljne pregovore tokom pauze, a period primirja može biti produžen ako bude potrebe.
Da li je ovo stvarno kraj sukoba?
Iako zvuči kao svetlo na kraju tunela, skeptici upozoravaju da je ovo samo još jedna pauza u dugom lancu sukoba koji traje decenijama. Postoje brojna pitanja: hoće li obe strane zaista poštovati dogovor? Da li će oslobađanje talaca i povlačenje trupa biti sprovedeni bez incidenata? Kako će se rešiti dugoročni bezbednosni aranžmani?
S druge strane, međunarodna zajednica i milioni ljudi širom sveta nadaju se da će ovaj predlog doneti mir i spasiti živote.
Zaključak
Predlog 60-dnevnog primirja između Izraela i Hamasa je možda najbliže što smo do sada došli ka prekidu vatre u ovom krvavom sukobu. Sa jasnim planom za oslobađanje talaca, povlačenje trupa i početak pregovora o trajnom prekidu vatre, postoji nada da će se rat konačno smiriti.
Ali, kao i uvek, ostaje pitanje: da li će obe strane imati snage i volje da održe ovaj dogovor? Ili ćemo uskoro ponovo gledati naslove o novim sukobima i žrtvama?
U svakom slučaju, vreme je da svi uključeni pokažu odgovornost i da svet ne bude samo posmatrač, već aktivni učesnik u donošenju mira.
A vi? Da li verujete da će ovaj predlog doneti mir ili je to samo još jedna iluzija? Bacite komentar, podelite svoje mišljenje i hajde da zajedno raspravimo šta nas čeka u narednim danima!