Izrael pokrenuo rat protiv Irana bez potpune informacije i bez američke dozvole za atentat na Hamneija!
Da li je Izrael ušao u rat sa Iranom kao slepi miš u maglu? Izraelski ministar odbrane Izrael Kac priznao je da je zemlja započela rat protiv Irana ne znajući ni da li će SAD uopšte stati uz njih! Da, dobro ste pročitali – rat je počeo bez potpune informacije i bez garancije američke podrške!
Izrael u neizvesnosti
Kac je u intervjuu za Kanal 12 otkrio da Izrael nije imao potpunu sliku o svim iranskim nuklearnim lokacijama. Iako su vojni udari uništili kapacitete za obogaćivanje uranijuma, sam uranijum nije bio meta napada. Izrael je bio uveren da će SAD pomoći u odbrani, ali nije znao da li će američki predsednik Donald Tramp doneti odluku da se pridruži napadima.
Plan za atentat na ajatolaha Hamneija
U drugom intervjuu, Kac je otkrio da je Izrael imao nameru da eliminiše iranskog vrhovnog vođu ajatolaha Alija Hamneija, ali prilika za to nikada nije ukazana. “Da nam je bio na nišanu, eliminisali bismo ga”, rekao je Kac. Šokantno je i to što je naglasio da Izrael za takvu akciju ne treba američku dozvolu!
Trampova uloga i reakcije
Američki predsednik Donald Tramp je izjavio da zna gde se Hamnei nalazi, ali da ga ne žele ubiti sada, jer ne žele da ispaljuju rakete na civile ili američke vojnike. Tramp je takođe povukao paralelu između američkih napada na Iran i nuklearnih bombardovanja Hirošime i Nagasakija, tvrdeći da su oba uspešno prekinula rat.
Iranski odgovor i Hamneijeve pretnje
Iranski vrhovni vođa Hamnei proglasio je pobedu Irana nad Izraelom i izjavio da je Iran udario težak šamar Americi. On je zapretio da će ponovo ciljati američke vojne baze ako Iran bude izložen napadima. Hamnei je istakao izuzetno nacionalno jedinstvo Irana, sa skoro 90 miliona građana složnih u podršci oružanim snagama.
NATO i međunarodne reakcije
Glavni tajnik NATO-a Mark Rutte je pohvalio Trampovu ulogu u postizanju primirja između Izraela i Irana, nazivajući ga “taticom” i čovekom snage i mira. Ova izjava izazvala je burne reakcije, posebno u Iranu, gde je NATO kritikovan zbog podrške američkoj agresiji.
Šta ovo znači?
Izrael je ušao u rat sa Iranom bez potpune informacije i bez sigurnosti američke podrške. Plan za atentat na Hamneija je postojao, ali nije sproveden. Tramp je igrao dvostruku igru – sa jedne strane je podržavao Izrael, a sa druge je pokušavao da kontroliše situaciju i izbegne šire sukobe. Iranski odgovor je bio žestok, sa pretnjama i tvrdnjama o pobedi.
Zaključak
Ova situacija je savršen recept za haos na Bliskom istoku. Izrael je krenuo u rat kao da igra ruski rulet, a svet gleda u neverici. Da li će ovo eskalirati u još veći sukob? Da li će Trampova politika doneti mir ili još veću nestabilnost? Jedno je sigurno – ovo nije kraj priče.
Ako imate neki svoj stav ili mislite da je ovo sve samo početak, slobodno bacite komentar dole. Ko zna, možda baš vaša teorija zavere bude sledeća vest!