Izraelski napadi na iranske nuklearne naučnike: Rat koji menja Bliski istok

Izrael je u poslednjih 12 dana izveo niz vazdušnih napada na Iran, ciljajući nuklearne naučnike i vojne zvaničnike, što je rezultiralo smrću najmanje 11 istaknutih nuklearnih stručnjaka i preko 30 visokih bezbednosnih zvaničnika. Među žrtvama je i Sulejman Sulejmani, diplomirani hemijski inženjer i istaknuti nuklearni naučnik, potvrđeno je od strane iranske agencije Tasnim. Ovi napadi su, prema izraelskim zvaničnicima, naneli težak udarac iranskom nuklearnom programu, ozbiljno oslabivši sposobnost Irana da obogaćuje uranijum do 90%, što je nivo potreban za proizvodnju nuklearnog oružja.

Iran je odgovorio raketnim i bespilotnim napadima na izraelske ciljeve, što je dovelo do višestrukih žrtava na obe strane. Nakon 12 dana sukoba, uz posredovanje SAD, postignut je prekid vatre. Međutim, američki predsednik Donald Tramp je izjavio da bi mogao razmotriti nove vazdušne napade na iranske nuklearne objekte ukoliko Iran nastavi sa obogaćivanjem uranijuma do zabrinjavajućih nivoa.

Iranski vrhovni vođa ajatolah Hamnei proglasio je pobedu Irana u ovom sukobu, ističući da je Iran zadobio šamar Americi i Izraelu. Iran je organizovao državne sahrane za šezdesetak visokih vojnih časnika i nuklearnih naučnika koji su poginuli u sukobima, što je označeno kao istorijski dan za Islamsku Republiku Iran.

Ova eskalacija sukoba između Izraela i Irana predstavlja jedan od najdramatičnijih događaja na Bliskom istoku u poslednje vreme, sa potencijalom da značajno utiče na regionalnu i globalnu bezbednost. Izraelski napadi su usmereni na sprečavanje iranskog nuklearnog naoružanja, dok Iran tvrdi da njegov nuklearni program ima isključivo civilne, mirnodopske namene.

U međuvremenu, međunarodna zajednica prati situaciju sa velikom pažnjom, dok se tenzije i dalje ne smiruju, a mogućnost daljih sukoba ostaje visoka. Ovaj sukob je podsetnik koliko je nestabilan Bliski istok i koliko su nuklearna pitanja i dalje ključni faktor globalne bezbednosti.

Ako imate mišljenje o ovom sukobu ili mislite da je neko zaboravljen u ovoj priči, slobodno bacite komentar – uvek je dobro da se čuje i druga strana!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *