Umro Josip Pejaković: Kralj bosanskohercegovačke scene otišao je u legendu!
Jedan od najvećih bosanskohercegovačkih pisaca i glumaca, Josip Pejaković, preminuo je u 78. godini života. Njegova smrt potresla je kulturnu scenu, a vest je prvobitno podelio njegov sin Dejan Pejaković. Brojni umetnici i kulturni radnici, poput Nihad Kreševljakovića i Lane Zablocki, oprostili su se od velikana.
Borba sa bolešću i neuništiv duh Josip je poslednjih deset godina života vodio tešku bitku sa zdravljem, podvrgnut je čak 17 operacija. Iako je 2017. godine bio otpisan od lekara, uspeo je da se oporavi i nastavi sa svojim umetničkim radom.
Bogata umetnička karijera Rođen u Travniku, Pejaković je školovanje nastavio u Sarajevu gde je završio dramski studio. Njegova diploma bila je uloga Tuzenbaha u Čehovljevoj predstavi “Tri sestre”. Ostvario je preko 50 premijernih uloga u Narodnom pozorištu Sarajevo, kao i značajne uloge u filmovima “Ljudski faktor” i “Kuća pored puta”.
Njegov repertoar obuhvata monodrame i predstave kao što su “Kome zvono zvoni”, “Kuća oplakana”, “Višnjik”, “Braća Karamazovi”, “Hamlet selu Mrduša Donja” i mnoge druge. Dobitnik je brojnih nagrada, uključujući Šestoaprilska nagrada grada Sarajeva i nagradu ZAVNOBiH za životno delo.
Pisac i direktor drame Pored glume, Pejaković je napisao nekoliko monodrama i filmskih scenarija, a obavljao je i funkciju direktora drame Narodnog pozorišta Sarajevo. Pre nego što se posvetio glumi, bio je pevač rok grupe “Veziri” iz Travnika.
Zaštitnik bosanske kulture Godine 2022. objavio je knjigu “Sevdalinka” i zajedno sa Rambom Amadeusom podneo je kandidaturu UNESCO-u da se sevdalinka proglasi nematerijalnom svetskom kulturnom baštinom.
Za kraj Josip Pejaković nije bio samo glumac i pisac, već simbol jedne epohe i kulture Bosne i Hercegovine. Njegov odlazak ostavlja prazninu koju će teško iko popuniti.
A sada, dragi čitaoci, šta vi mislite o njegovom doprinosu? Koja vam je njegova uloga ostala urezana u sećanje? Bacite komentar, neka se priča nastavi!