Autoput Kuz – Sremska Rača: Mostovi, Trake i Granice Koje Menjaju Igru!

Autoput Kuz – Sremska Rača: Infrastrukturni Poduhvat Koji Menja Sve!

Zamislite autoput dug 18 kilometara, sa mostom preko reke Save koji je prava tehnička zverka – i to sve u punom zamahu! Deonica Kuz – Sremska Rača, koja se gradi punom parom, nije samo običan put. To je most između Srbije i Bosne i Hercegovine, simbol povezanosti dva naroda i ogromnog ekonomskog potencijala.

Radovi su u toku, a prvi sloj asfalta već je položen na oko 10 kilometara trase. Turska kompanija Tašjapi i domaća firma Srem Put rade kao mašine, sinhronizacija je ključna da bi se sve završilo na vreme i da bi saobraćaj mogao da teče bez zastoja.

Ali čekajte, tu nije kraj! Granični prelaz kod Sremske Rače biće pravi gigant – sa čak 12 traka! Četiri trake za automobile i osam za teretni saobraćaj, na kompleksu od 50 hektara. To znači manje čekanja, brži protok robe i ljudi, i nove prilike za privredu i građane.

Most preko Save je najzahtevniji deo projekta – sa prilaznim betonskim konstrukcijama i čeličnom konstrukcijom preko reke, ukupne dužine preko 1.000 metara. Radovi na mostu su skoro završeni sa srpske strane, a sa bosanske strane se intenzivno radi.

Pored glavnog mosta, gradi se još osam manjih mostova, 11 propusta, pet nadvožnjaka i dve velike petlje. Sve to komplikuje posao, ali i pokazuje koliko je ovaj projekat ogroman i važan.

Finansira ga Srbija, a cilj je da se povežu Beograd i Sarajevo, kao i da se ostvari veza sa panevropskim koridorima. Očekuje se da će do kraja godine deonica biti završena, a saobraćaj pušten u punom kapacitetu.

Ovaj autoput nije samo put – to je most budućnosti, simbol saradnje i razvoja. A vi, šta mislite, hoće li ovaj projekat konačno skinuti Srbiju i BiH sa mape saobraćajnih zastoja? Ili će nas čekanja na granici i dalje nervirati? Bacite komentar, da vidimo ko je optimista, a ko skeptik!


Kratki pregled:

  • Dužina autoputa: 18 km
  • Most preko Save: preko 1.000 m
  • Granični prelaz: 12 traka (4 za automobile, 8 za teret)
  • Kompleks prelaza: 50 hektara
  • Izvođači: turska kompanija Tašjapi i domaća Srem Put
  • Finansiranje: Republika Srbija
  • Povezuje: Beograd – Sarajevo, panevropski koridori
  • Rok završetka: kraj godine

Ovaj projekat je kao da ste dobili novi autoput u igrici života – samo što je stvaran i menja stvarnost. Ne propustite da pratite kako se gradi budućnost na granici!


Ako ste mislili da su putevi dosadni, ovaj će vas razuveriti. A ako imate neku dobru anegdotu sa granice ili putovanja, podelite je – možda baš vaš komentar postane hit!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *