Preminuo legendarni novinar Živojin Inić: Ikona sportskog novinarstva i života

Legenda je otišla: Živojin Inić, sportski novinar koji je menjao pravila igre, preminuo u 88. godini

Živojin Inić nije bio samo novinar. Bio je institucija, legenda i pionir sportskog novinarstva u Subotici i šire. U utorak, 24. juna, svet je izgubio jednog od svojih najbistrijih pera – Inić je preminuo u 88. godini, a sahrana je održana u krugu porodice i najbližih prijatelja u Dudovoj šumi.

Od Osijeka do Subotice – život posvećen reči i sportu

Rođen 29. septembra u Osijeku, Živojin je u Suboticu doselio na dan oslobođenja, 10. oktobra. Završio je osnovnu školu i gimnaziju Moše Pijade u Subotici, a život je proveo u službi novinarstva. Iako je isprobao mnoge profesije, njegova ljubav prema književnosti i dobroj reči odvela ga je u svet medija.

Radio je kao višedecenijski novinar, urednik i voditelj Radio Subotice, bio dopisnik brojnih listova poput Sportskog žurnala, Dnevnika, Politike, Sporta, Tempa, zagrebačkog Večernjeg lista Vjesnika i drugih. Kao urednik sportskog programa Radio Subotice, ušao je u istoriju radiodifuzije kao jedan od prvih novinara koji je uživo prenosio kompletan bokserski i odbojkaški meč.

Sportski radnik i direktor Spartaka

Inić nije bio samo novinar – bio je i sportski radnik. Dva mandata je bio direktor fudbalskog kluba Spartak, a sa ponosom je isticao čast koju mu je dodelio Split 1979. godine, kada je bio šef međunarodnog press centra Mediteranskih igara.

Kao član Rotary kluba Subotica, Saveza sportskih novinara Jugoslavije i Nezavisnog društva novinara Vojvodine, ostavio je neizbrisiv trag u profesionalnim krugovima.

Neumorni optimista i pisac u osamdesetim

Iako je telo počelo da ga izdaje, duh mu nije dozvolio da odustane. Sa 87 godina, kao trostruki otac, petostruki deda i trostruki pradeda, prihvatio je izazov i napisao svoju poslednju knjigu „Suton“. Njegova avantura u književnosti dokaz je da godine nisu prepreka za stvaralaštvo i da je optimizam mladalački i neumeren ego koji nas drži živima.

Inić je bio simbol neumornog duha, čovek koji je svojim radom i životom pokazao da novinarstvo nije samo posao, već poziv i umetnost.

Zašto nam je Inić važan?

U vremenu kada se mediji često svode na senzacionalizam i površnost, Živojin Inić je bio oličenje profesionalizma, posvećenosti i ljubavi prema sportu i reči. Njegova smrt je gubitak ne samo za Suboticu, već za čitavu novinarsku zajednicu i sve one koji cene istinsku vrednost medija.

Ako ste ikada slušali sportski program Radio Subotice ili čitali njegove tekstove, znate o čemu pričamo. Inić je bio glas koji je prenosio emocije, strasti i duh sporta, a njegova ostavština će živeti zauvek.

Da li je danas u novinarstvu ostalo mesta za ovakve legende?

Dok se svet medija menja brže nego ikada, pitamo se – gde su danas novinari poput Živojina Inića? Da li je moguće da se vrati vreme kada su reči imale težinu, a novinarstvo bilo umetnost? Ili je sve to samo deo prošlosti?

Podelite svoje mišljenje, ispričajte nam svoje omiljene sportske priče ili anegdote vezane za legendarnog Živojina Inića. Neka se sećanje na njega ne gasi, već neka nas inspiriše da cenimo prave vrednosti u svetu medija.


Živojin Inić – ime koje će zauvek ostati zapisano zlatnim slovima u istoriji sportskog novinarstva.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *