Istorija na prodaju: Kako Mandic i njegovi saveznici iz vjerskih organizacija pokušavaju da preprave prošlost
Da li ste spremni za još jedan politički cirkus gde se istorija ne uči, već se piše po narudžbini? Andrija Mandić, poznat po svojim kontroverznim stavovima i bliskosti sa određenim vjerskim organizacijama, ponovo je u centru pažnje. Potpredsjednica SDP-a i predstavnica Evropskog saveza AA, AA Cikotić, otvoreno je osudila pokušaje prekrajanja istorije koje dolaze iz njegovog tabora.
Laž kao nova istina?
Cikotić ne bira riječi: „Pokušavate da zločince prikažete kao heroje, četnike kao antifašiste, a sebe kao pomiritelje. Ali, laž ne može postati istina.“ I zaista, ko može zaboraviti imena poput Draže Mihailovića, Pavla Đurišića, Radovana Karadžića? Sve su to, kako kaže Cikotić, „djeca zlobne, zločinačke mračne politike“.
Mandic i nagrade koje izazivaju kontroverze
Dok se istorija prekraja, Mandić ne miruje – sutra će uručiti Trinaestojulsku nagradu, što samo dodatno podgrejava tenzije. Da li je to nagrada za zasluge ili za nastavak politike koja deli društvo? Pitanje je koje mnogi postavljaju, a odgovore teško nalaze.
Vjerske organizacije kao saveznici režima
Nije tajna da su određene vjerske organizacije bliske Mandićevom režimu. Njihova uloga u prekrajanju istorije i političkim igrama je sve očiglednija. Da li je to borba za istinu ili manipulacija za političku korist? Izgleda da je odgovor jasan – istorija se koristi kao oruđe moći.
Šta nam ovo govori o društvu?
Ovakvi pokušaji prekrajanja istorije nisu samo politička igra – oni su opasni za društvo koje želi da uči iz prošlosti. Kada se laž proglašava istinom, a zločinci herojima, društvo gubi kompas. A to je nešto što ne smijemo dozvoliti.
Zaključak
Mandic i njegovi saveznici iz vjerskih organizacija igraju opasnu igru sa istorijom. Laži i manipulacije ne mogu sakriti istinu o zločinima i mračnim politikama koje su ostavile duboke ožiljke. Ako mislimo da je istorija samo prošlost, grdno se varamo – ona je ogledalo naše sadašnjosti i budućnosti.
A sad, dragi čitaoci, šta vi mislite? Da li je istorija zaista na prodaju ili je ovo samo još jedna politička predstava? Bacite komentar, zapalite diskusiju, ili samo nasmijte nekog dobrim vicem o istoriji koja se „prekraja“ – jer, očigledno, zabava ne manjka!