Marunović Protjeran, Ali Njegova Umjetnost Živi!
Večeras je u Narodnom pozorištu u Beogradu odigrana predstava “Gospoda Glembajevi” u režiji Danila Marunovića, crnogorskog reditelja i kolumniste portala Analitika, koji je nedavno protjeran iz Srbije. Iako su ga vlasti Srbije izbacile iz zemlje, njegov rad i ideje nisu mogli biti protjerani. Publika je ispratila predstavu višeminutnim ovacijama, jasno pokazujući da sloboda umjetnosti i mišljenja ne mogu biti ugušene.
Marunović je proveo više od pet sati na ispitivanju u prostorijama BIA zbog svojih tekstova i stavova, što je još jedan dokaz da režim Aleksandra Vučića ne poznaje granice u obračunu sa slobodnom mišlju. Uprkos pritiscima, umjetnik je dobio glas nazad kroz svoju predstavu i podršku publike.
Deportacija i represija
Danilo Marunović je jutros priveden od strane agenata BIA i sproveden do granice Srbije, gdje će biti deportovan. Njegov otac je izjavio da još ne zna razlog privođenja, ali je jasno da je motivisan javnim izražavanjem stavova i slobodom mišljenja, univerzalnom demokratskom vrijednošću.
Umjetnost kao otpor
Predstava “Gospoda Glembajevi” nije samo umjetnički događaj, već i čin otpora protiv autoritarnih režima. Glumci i publika su zajedno poslali poruku da umjetnost ne može biti uhapsiti, a sloboda izražavanja ne može biti ugušena. Ovaj događaj pokazuje da, iako režim može protjerati pojedinca, ne može protjerati njegove ideje i djela.
Šta se dešava u Srbiji?
Ovo nije izolovan slučaj. U Srbiji se sve češće dešavaju pritisci na slobodu medija i izražavanja. Višesatna ispitivanja, privođenja i deportacije postaju alat režima za obračun sa neistomišljenicima. Dok se u Crnoj Gori novinari i kolumnisti suočavaju sa pritiscima, u Srbiji se sloboda govora sve više guši.
Zaključak
Marunovićev slučaj je alarm za sve koji vjeruju u slobodu umjetnosti i izražavanja. Dok vlasti pokušavaju da ućutkaju kritičare, publika i umjetnici pokazuju da je sloboda jača od represije. Ako vam je stalo do slobode, možda je vrijeme da se zapitate – koliko smo spremni da branimo pravo na slobodu mišljenja i umjetničkog izraza?
A vi, šta mislite o ovom slučaju? Da li je umjetnost zaista slobodna ili je samo maska za kontrolu? Bacite komentar, neka se čuje vaš glas – jer, kao što vidimo, glas publike može biti moćniji od bilo kakvog režima!