Masovna otpuštanja u Stejt departmentu: Ko je sledeći na udaru?
Stejt department SAD je u petak šokirao svet masovnim otpuštanjima – preko 1.000 zaposlenih dobilo je otkaz! Da, dobro ste pročitali, hiljadu ljudi! I to ne bilo koga, već državnih službenika i pripadnika spoljne službe, koji su odmah stavljeni na administrativno odsustvo, a za 60 dana njihovi radni odnosi će biti okončani. Sve to u ime „reforme“ koju je obećao državni sekretar Marko Rubio, koji tvrdi da će time Stejt department postati efikasniji i bolji.
Zašto se ovo dešava?
Odluka o otpuštanjima usledila je nakon presude Vrhovnog suda koja je omogućila Trumpovoj administraciji da sprovede masovne otkaze u saveznoj upravi i vladinim agencijama. Rubio je obećao da će restrukturiranje početi već početkom jula, a cilj je da američka diplomatija bude agilnija i efikasnija u ostvarivanju interesa SAD. Međutim, izgleda da je cena previsoka.
Ko je najviše pogođen?
Najviše su pogođeni biroi koji se bave programima strane pomoći, energetskom politikom, globalnim ljudskim pravima, pitanjima izbeglica i migracija. Ali, nije pošteđen ni administrativni sektor, uključujući kancelariju za koordinaciju relokacije Avganistanaca. Šokantno je da su mnogi otpušteni visoko kvalifikovani kadrovi sa specijalizovanim znanjem, uključujući više jezika. Američka asocijacija spoljne službe tvrdi da se pri otkazima nije vodilo računa o veštinama ili dosadašnjem radu, već o tome kojoj kancelariji su zaposleni pripadali.
Haos i nezadovoljstvo među zaposlenima
Proces otpuštanja bio je toliko haotičan da su neki zaposleni dobili obaveštenja o otkazu, da bi im kasnije rečeno da je to bila administrativna greška. Zaposleni su izrazili ogorčenje i nezadovoljstvo, optužujući rukovodstvo da stavlja političke interese ispred državnih. Jedan od otpuštenih je rekao da ih „upravljaju nesposobni, nihilistički, desničarski maoisti“.
Protesti i kritike
Demokratski članovi Senatskog odbora za spoljne poslove nazvali su otkaze nezakonitim, čak i nakon što je Vrhovni sud odobrio ovu meru. Stotine ljudi, uključujući bivše ambasadore i diplomate, okupile su se na protestu u Vašingtonu, noseći transparente sa natpisima poput „Diplomatija, ljudska prava, demokratija“ i nazivajući Marka Rubija fašistom. Kritičari tvrde da ovakva odluka slabi Ameriku u trenutku kada se suočava sa složenim pretnjama.
Šta kažu iz Stejt departmenta?
Portparolka Stejt departmenta, Tami Brus, tvrdi da su otkazi sprovedeni uzimajući u obzir opsežne povratne informacije i da su neophodni da bi rad bio efikasniji i da bi Amerika postala bezbednija i prosperitetnija. Ali, da li je zaista tako?
Zaključak
Ova masovna otpuštanja u Stejt departmentu nisu samo brojke – to su ljudi sa porodicama, karijerama i znanjem koje se baca pod noge u ime „efikasnosti“. Dok se Amerika navodno „restruktuira“, njena diplomatija gubi stručnjake i iskustvo. Da li je ovo početak kraja američke spoljne politike kakvu poznajemo? Ili samo još jedan politički manevar sa ogromnim posledicama?
Ako imate mišljenje o ovome, ili ste možda i vi nekada radili u državnoj službi, bacite komentar dole – hajde da vidimo ko još misli da je ovo potpuni haos ili možda opravdana mera!
slug: massive-layoffs-state-department-rubio-trump