Mediji u Crnoj Gori: Istina ili Reketiranje Javnosti?

Mediji u Crnoj Gori: Istina ili Reketiranje Javnosti?

Dobrodošli u svet crnogorskih medija gde istina i interes idu ruku pod ruku, ali često u paketu sa manipulacijom i reketiranjem! Da li ste znali da moć medija u Crnoj Gori nije samo u prenošenju vesti, već u oblikovanju stvarnosti po meri moćnika? Da, dobro ste pročitali – mediji su postali oruđe za kontrolu javnog mnjenja, a ne objektivni izveštači.

Moć i Manipulacija: Ko drži konce?

Još od osnivanja prvih privatnih medija, scena u Crnoj Gori je bila pod uticajem političkih i interesnih centara. Dva najuticajnija privatna medija, “Vijesti” i “Dan”, osnovani su sa jasnim političkim ciljevima. “Vijesti” su deset godina podržavale vladajuću strukturu Mila Đukanovića, dok je “Dan” bio oštar kritičar iste vlasti, čak uz podršku državnog vrha u Beogradu.

Ali, nije sve tako crno-belo. “Vijesti” su kasnije postale kritičar DPS-a, dajući prostor opoziciji – naravno, često uz finansijsku naknadu. Da li je to još uvek novinarstvo ili već medijski reket? Milan Knežević iz ZBCG tvrdi da je plaćanje medijima za povoljan tretman postalo praksa, a iznosi su se kretali u stotinama hiljada eura. Reketiranje? Izgleda da da.

Javni servis pod kontrolom?

Najveće nezadovoljstvo javnosti izaziva položaj javnog servisa RTCG, koji je optuživan za selektivno izveštavanje i nepoštovanje profesionalnih standarda. Direktor RTCG Nikola Marković otvoreno kaže da političke partije žele da stave medije pod svoju kontrolu, a novinar Dragoljub Vuković upozorava na ogromnu manipulativnu moć medija.

Klijentelizam i interesne grupe

Mediji u Crnoj Gori nisu samo informativni kanali, već i poligon za klijentelističke odnose. Onaj ko osniva medij, zna i zašto to radi – da bi kontrolisao sadržaj i oblikovao javno mnjenje u svoju korist. Novinar Predrag Zečević podseća da je zloupotreba medija u partijske svrhe evidentna već dve decenije.

Reketiranje kao normalna praksa?

Milan Knežević je izneo i konkretan primer iz 2022. godine, kada su vlasnici “Vijesti” navodno pokušali da razbiju Demokratski front (DF), favorizujući određene političke grupacije. Navodno je plaćanje medijima bilo uslov za blažu kampanju protiv DF-a. Da li je ovo demokratija ili medijska mafija?

Šta nam ostaje?

U svetu gde mediji služe interesima moćnika, a ne istini, objektivno novinarstvo postaje borba za opstanak. Da li će Crna Gora ikada imati slobodne i nezavisne medije? Ili ćemo i dalje gledati kako se istina prodaje za stotine hiljada eura?

Ako ste mislili da su mediji samo izvor informacija, razmislite ponovo. U Crnoj Gori, oni su oruđe moći, reket i manipulacija. A vi? Da li ste već platili svoj medijski “račun”? Ili imate neki svoj omiljeni medijski “reketar”? Podelite svoje mišljenje, možda zajedno razbijemo ovaj medijski balon!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *