Sudija u Mičigenu odbacio tužbu protiv zabrane državnog finansiranja abortusa

Sudija u Mičigenu kaže NE finansiranju abortusa iz državnog budžeta!

U državi Mičigen, sudija je odbacio tužbu organizacije YWCA Kalamazoo koja je pokušala da sruši decenijama staru zabranu državnog finansiranja abortusa za žene sa niskim primanjima. Da, dobro ste pročitali – iako je ustav Mičigena 2022. godine garantovao pravo na abortus, država i dalje odbija da plati za većinu abortusa iz državnog budžeta.

Šta se dešava?

YWCA Kalamazoo je podnela tužbu tvrdeći da bi 75% žena koje koriste njihove usluge kvalifikovalo za državnu pomoć da abortusi budu finansirani preko programa Medicaid. Ali sudija je rekao: „Ne, hvala!“ – jer YWCA nije pojedinac i nema pravo da vodi takvu tužbu. Takođe, YWCA ne pruža abortuse i nije direktno pogođena zakonom.

Zakon je jasan, ali i surov

Medicaid u Mičigenu pokriva abortuse samo u slučajevima kada je život žene ugrožen ili ako je trudnoća rezultat silovanja ili incesta. To znači da hiljade žena sa niskim primanjima ostaju bez pomoći države, iako im je pravo na abortus ustavom zagarantovano.

Decenijska politika bez obzira na vlast

Zabrana državnog finansiranja abortusa postoji već decenijama, bez obzira na to koja politička partija drži vlast u zakonodavnom telu ili guvernerov kabinet. To je kao da država kaže: „Možeš da imaš pravo, ali nemoj očekivati da ćemo ti pomoći da ga ostvariš.“

Zašto je ovo važno?

Ova odluka sudije pokazuje koliko je teško ženama sa niskim primanjima da ostvare svoja prava čak i kada su ona zagarantovana ustavom. To je borba za reproduktivnu slobodu koja se vodi na sudovima, a ne samo u zakonodavstvu.

Da li je pravda zadovoljena?

Sudija je odbacio tužbu jer smatra da YWCA nije prava strana u ovom slučaju. Ali šta je sa ženama koje su direktno pogođene ovom politikom? One ostaju bez pomoći, a njihovi glasovi se ne čuju.

Zaključak

Mičigen je na raskršću: pravo na abortus postoji, ali bez finansijske podrške države, to pravo je često samo mrtvo slovo na papiru za mnoge žene. Da li će se ova situacija promeniti? Sudovi i zakonodavci imaju reč, ali za sada, hiljade žena ostaju na cedilu.

Ako mislite da je ovo nepravedno ili imate neki svoj stav, bacite komentar dole – hajde da vidimo koliko nas je koji ne trpimo ovakve igre sa pravima žena!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *