Staklene boce pune mikroplastike? Šokantna istina o vašem omiljenom piću!

Zamislite ovo: mislite da pijete čisto piće iz staklene boce, a zapravo gutate mikroplastiku! Da, dobro ste pročitali. Francuska laboratorija za bezbednost hrane ANSES otkrila je da pića u staklenim bocama sadrže više mikroplastike nego ona u plastičnim bocama, limenkama ili kartonskim pakovanjima. Šokantno, zar ne?

Mikroplastika u staklenim bocama – ko je kriv?

Istraživači su očekivali da će plastične boce biti najveći krivac, ali rezultat je bio potpuno suprotan. Staklene boce gaziranih sokova, limunada, ledenog čaja i piva prosečno su sadržale oko 87 čestica mikroplastike po litru, dok su plastične boce i limenke imale 5 do 50 puta manje! Kako je to moguće?

Krivac su, verovali ili ne, boje koje se koriste na metalnim čepovima staklenih boca. Te boje se ljušte i ulaze u piće, a dodatno trenje između čepova tokom skladištenja pravi mikroskopske ogrebotine koje oslobađaju još više mikroplastike. Čak i čišćenje čepova pre upotrebe može značajno smanjiti prisustvo mikroplastike – duvanje vazduhom smanjuje broj čestica, a ispiranje vodom i alkoholom smanjuje ih za čak 87 čestica po litru!

Da li je ovo opasno po zdravlje?

Istraživači još ne mogu sa sigurnošću reći da li ovi nivoi mikroplastike predstavljaju rizik za zdravlje, ali činjenica da mikroplastika uopšte dospeva u piće je alarmantna. Mikroplastika je već poznata kao pretnja za useve i proizvodnju hrane, a milioni ljudi bi mogli biti pogođeni gladovanjem zbog njenog uticaja na životnu sredinu.

Nestlé i Perrier – voda puna skandala

Da stvar bude gora, najprodavaniji brend flaširane vode na svetu, Perrier, našao se u velikoj zdravstvenoj krizi. U fabrici u Vergezeu, na jugu Francuske, otkrivene su patogene bakterije u flašama, što je dovelo do povlačenja stotina hiljada boca i blokiranja distribucije. Francuske vlasti su čak naložile Nestlé Waters, vlasniku Perrier brenda, da ukloni oznaku “prirodna mineralna voda” jer proizvod više ne ispunjava zakonske zahteve.

Hidrogeolozi su utvrdili da su svi izvori Perrier vode diskvalifikovani za proizvodnju mineralne vode, a skandal je eskalirao nakon otkrića nezakonitih metoda obrade vode. Nestlé je priznao da je koristio zabranjene metode kako bi zadržao status mineralne vode, što je dovelo do uništenja dva miliona boca početkom godine.

Šta možemo da uradimo?

Očigledno, staklene boce nisu bezgrešne, a ni vode koje pijemo nisu uvek onakve kakve mislimo. Sledeći put kad budete otvorili staklenu bocu, setite se da možda gutate i mikroplastiku iz boje na čepu. Možda je vreme da počnemo da se pitamo koliko je zaista čista naša voda i da li su velike kompanije zaista na našoj strani.

A vi? Da li ste ikada razmišljali o tome šta se krije u vašoj omiljenoj flaši? Ili ste već prestali da verujete u bajke o “prirodnoj” vodi? Bacite komentar, podelite svoje mišljenje ili samo se nasmejte – jer ponekad je istina toliko luda da je teško poverovati!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *