Zamislite samo – Klinički centar Crne Gore (KCCG) u poslednja 24 sata zabeležio je neverovatnih 16.000 i kusur ambulantnih pregleda! Da, dobro ste pročitali – preko 16 hiljada! I to nije sve. U istom periodu, urgentni centar je zbrinuo stotine pacijenata, a dnevne bolnice su radile punom parom. Operativnih zahvata je bilo čak 85, a bolničko lečenje primilo je stotine pacijenata, uključujući i osam mališana u Institutu za bolesti dece. Radiološka dijagnostika je odradila stotine procedura, uključujući CT i MR preglede, dok je laboratorijska dijagnostika analizirala desetine uzoraka. I kao šlag na tortu – u porodilištu KCCG rođeno je deset beba! Da li je ovo znak da se zdravstvo u Crnoj Gori bori kao lav ili je sistem na ivici kolapsa?
KCCG na ivici snaga – ali radi punom parom!
KCCG je u poslednja 24 sata bio prava mašina za spašavanje života. Sa preko 16 hiljada ambulantnih pregleda, urgentni centar koji je zbrinuo stotine pacijenata, i 85 operacija, jasno je da se zdravstveni radnici ne šale. Ali, da li je ovo održivo? Da li je moguće da jedan centar izdrži toliki pritisak bez da se nešto ne pokvari?
Deset novih života u jednom danu – radost ili izazov?
Porodilište KCCG je u istom periodu dočekalo deset beba na svet. Deset novih života koji su doneli radost, ali i dodatni pritisak na zdravstveni sistem. Svaka beba je čudo, ali deset u jednom danu? To je pravi maraton za medicinsko osoblje koje već radi do krajnjih granica.
Dijagnostika i laboratorija – tiha herojska priča
Dok svi gledaju na operacije i hitne slučajeve, radiološka i laboratorijska dijagnostika su odradile stotine procedura. 89 CT i 38 MR pregleda samo u jednom danu! Plus, 30 analiza u laboratoriji. Sve to znači da se svaki pacijent detaljno prati i leči, ali i da je oprema i osoblje na maksimumu.
Šta ovo znači za građane?
Ako ste mislili da je zdravstvo u Crnoj Gori sporo i neefikasno, razmislite ponovo. KCCG pokazuje da se može raditi brzo i efikasno, ali po cenu ogromnog pritiska na zaposlene. Da li će sistem izdržati ovakve brojke na duže staze? Da li će pacijenti i dalje dobijati kvalitetnu negu? Ovo su pitanja koja svi treba da postavimo.
Zaključak – heroji u belim mantilima ili sistem na ivici?
KCCG je u poslednja 24 sata pokazao da je srce crnogorskog zdravstva. Sa preko 16 hiljada pregleda, deset novorođenih beba i stotinama operacija i dijagnostičkih procedura, jasno je da se radi punom parom. Ali, da li je ovo održivo? Da li će zdravstveni radnici izdržati ovaj tempo? I šta će se desiti ako se broj pacijenata poveća?
Ako imate neku sličnu priču ili ste bili u KCCG u poslednje vreme, bacite komentar dole. Da li je ovo dokaz da imamo najbolje lekare ili samo alarm za hitnu reformu? Hajde da se malo našalimo i razmenimo mišljenja – jer zdravstvo je tema koja nas sve tiče!