Uprava carina Crne Gore objavila je da je u periodu od januara do maja ove godine naplata carinskih prihoda porasla za čak 8,14% u odnosu na isti period prošle godine. Ukupno je naplaćeno 539,6 miliona eura, što je za 39,17 miliona eura više nego ranije. Ali, hajde da zaronimo dublje u ove brojke koje zvuče kao da je sve bajno i sjajno.
Prvo, PDV na uvoz je skočio za 7,73%, što znači da je država naplatila dodatnih 25,04 miliona eura. Planirani prihodi od PDV-a su premašeni za 7,06 miliona eura. Akcize su takođe porasle za 7,61%, odnosno za 10,18 miliona eura, dok je bruto naplata akciza veća za 6,99% ili 9,4 miliona eura. Carina je naplatila 26,3 miliona eura, što je za 17,27% više nego prošle godine, a u odnosu na plan prihoda, to je čak 14,10% više.
Na prvi pogled, sve izgleda kao da je Uprava carina odradila odličan posao. Ali, da li je ovo zaista razlog za slavlje? Da li je rast prihoda rezultat efikasnijeg rada ili samo posledica rasta cena i uvoza? I šta je sa onim što građani i privreda osećaju? Da li su ovi podaci samo brojke na papiru ili se odražavaju na stvarni život?
Takođe, Uprava carina je izrekla kazne u vrednosti od 1. maja, najviše zbog neizdavanja fiskalnih računa, što ukazuje na probleme u kontroli i poštovanju zakona. Da li je ovo znak da sistem i dalje ima ozbiljne rupe?
Ukratko, dok Uprava carina slavi rast prihoda, građani i privreda bi trebalo da razmisle šta to za njih znači. Da li je ovo samo još jedan pokazatelj da se novac skuplja, ali da se problemi ne rešavaju? Ili je ipak vreme da se pohvale oni koji su uspeli da povećaju prihode u teškim uslovima?
Ako imate mišljenje o ovome, ili vam se čini da je carinska uprava samo brojka na papiru, slobodno bacite komentar. Možda zajedno otkrijemo šta se zaista dešava iza kulisa ovih brojki!