Crna Gora je danas zvanično zatvorila samo jedno poglavlje u pregovorima sa Evropskom unijom, i to poglavlje 5 o javnim nabavkama. Da li je to uspeh ili katastrofa? Dok vlast trubi o velikom napretku, stručnjaci i opozicija upozoravaju da je ovo daleko ispod očekivanja i da je razlog za brigu, a ne za optimizam.
Zvezdana Kovač iz Centra za građansko obrazovanje jasno kaže da se napredak ne meri samo brojem zatvorenih poglavlja, već stvarnim reformama koje ispunjavaju tehničke uslove. Sa samo sedam zatvorenih poglavlja od ukupno 33, Crna Gora je daleko od ambicioznih planova da do kraja naredne godine zatvori sva poglavlja.
Poglavlje 4 o slobodi kretanja kapitala i poglavlje 31 o spoljnoj, bezbednosnoj i odbrambenoj politici i dalje su blokirani zbog bilateralnih sporova sa Hrvatskom, uključujući i pitanje odštete za hrvatske državljane koji su bili zatočeni u logoru Morinj. Čak je i poklanjanje Tivatskog doma kulture Hrvatskoj izazvalo dodatne tenzije.
Demokratska partija socijalista (DPS) i Socijaldemokrate (SD) upozoravaju da je politika nekih delova vlasti i opozicije, koje nazivaju retrogradnim i pod uticajem stranih interesa, glavni razlog zašto Crna Gora danas ima narušene odnose sa susedima i zašto je evropski put usporen. Opozicija, s druge strane, tvrdi da vlast koristi evropske integracije za političku propagandu i kratkoročne poene, dok se pravi problemi ne rešavaju.
Zvezdana Kovač ističe da su reforme u ključnim oblastima kao što su pravosuđe, borba protiv korupcije, sloboda medija i funkcionalnost institucija daleko od održivih. Politička polarizacija, institucionalne blokade i populistički pristupi dodatno usporavaju proces.
Iako je zatvaranje poglavlja 5 tehnički uspeh administracije, ostaje pitanje kako će se sprovesti reforme i da li će se poštovati evropski standardi, naročito u svetlu sporazuma sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima o saradnji u turizmu i razvoju nekretnina.
Evropska komisija i istarstva evropskih poslova Crne Gore tvrde da postoji jasna politička volja i posvećenost da se zatvore sva poglavlja do kraja 2025. godine, ali i priznaju da je tempo ambiciozan i da je potreban ozbiljan rad i širok politički konsenzus.
Ukratko, Crna Gora danas nije ni blizu cilja da postane članica EU, a zatvaranje samo jednog poglavlja je više razlog za paniku nego za slavlje. Ako se stvari ne promene, rokovi će se pomerati, a podrška građana za evropski put može se brzo istopiti.
A vi? Da li verujete u ove diplomatske optimizme ili mislite da je Crna Gora zaglavila u sopstvenim problemima? Bacite komentar, da vidimo ko je realan, a ko živi u bajci!