Vlada Crne Gore se zadužuje za vetroelektranu Gvozd 2: Da li je ovo pametan potez ili finansijski rizik?

Vlada Crne Gore je danas donela odluku koja će sigurno izazvati buru komentara – saglasila se na dugoročno zaduženje od čak 25,63 miliona evra kod Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD). Za šta? Za drugu fazu projekta vetroelektrane Gvozd 2, sa instaliranom snagom od 21 megavat. Da, dobro ste pročitali – preko 25 miliona evra za vetar koji će, navodno, doneti zelenu energiju i spasiti planetu. Ali, da li je ovo zaista pametan potez ili samo još jedan finansijski rizik koji će građani Crne Gore na kraju morati da plate?

Šta se krije iza ovog zaduženja?

Vlada je objasnila da je ovo dugoročno zaduženje neophodno za realizaciju druge faze vetroelektrane Gvozd 2. Projekat je deo šire strategije za obnovljive izvore energije, ali da li je vredan ovakvog finansijskog opterećenja? Sa instaliranih 21 MW, vetroelektrana nije mala, ali ni ogromna – pitanje je da li će doneti očekivani povrat investicije i koliko će stvarno doprineti energetskom sistemu Crne Gore.

Uredbe i zakonske promene – haos ili nužnost?

Pored zaduženja, Vlada je donela i uredbu o prestanku važenja prethodne uredbe o načinu sticanja statusa povlašćenog proizvođača električne energije. Zašto? Zato što stara uredba nije usklađena sa novim zakonima o korišćenju obnovljivih izvora energije. Sada se očekuje donošenje novog pravilnika koji će precizno urediti ovaj proces. Ukratko, administrativni haos koji traje, a koji može usporiti ili zakomplikovati ceo proces.

Da li je ovo još jedan primer kako se novac troši bez jasne strategije?

Dok se Vlada hvali zelenim projektima i investicijama, građani se pitaju – ko će na kraju platiti ceh? Dug od preko 25 miliona evra nije mala stvar, a ako projekat ne donese očekivane rezultate, posledice će biti teške. Da li je neko razmišljao o alternativama? Da li je urađena detaljna analiza rizika? Ili je ovo samo još jedan primer kako se novac uzima na zajam, a posledice ostaju za buduće generacije?

Zeleni projekti ili finansijski balon?

Obnovljivi izvori energije su budućnost, nema dileme. Ali, da li je svaki projekat koji se najavi automatski dobar? Vetar može biti moćan saveznik, ali i nepredvidiv. Investicija od 25,63 miliona evra mora biti praćena jasnim planom, transparentnošću i realnim očekivanjima. Bez toga, lako možemo završiti sa još jednim finansijskim balonom koji će pući na račun poreskih obveznika.

Zaključak – vreme je za ozbiljnu debatu

Ova odluka Vlade Crne Gore da se zaduži kod EBRD-a za vetroelektranu Gvozd 2 nije mala stvar. To je ozbiljan finansijski korak koji zahteva pažljivo razmatranje i transparentnost. Građani zaslužuju da znaju gde ide njihov novac i kakve će koristi imati od ovih investicija. Ako imate mišljenje o ovom potezu, bilo da ste za ili protiv, slobodno bacite komentar – možda baš vaša reč pokrene pravu debatu!

I da, ako vam se čini da je ovo samo još jedna od onih vladinih odluka koje zvuče dobro na papiru, ali u praksi mogu biti katastrofa, niste sami. Hajde da vidimo ko ima hrabrosti da kaže šta misli!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *