Crna Gora i Pravedna Energetska Tranzicija: Mit ili Stvarnost?

Crna Gora i Pravedna Energetska Tranzicija: Mit ili Stvarnost?

Vlada Crne Gore i Energetska Tranzicija – Velika Priča ili Pravi Plan?

Vlada Crne Gore je konačno odlučila da se uhvati u koštac sa jednim od najvećih izazova današnjice – energetskom tranzicijom. Formiranjem Saveta za pravednu tranziciju, na čelu sa Admir Šahmanovićem, ministar energetike i rudarstva, država pokazuje da želi ozbiljno i strateški da pristupi prelasku sa fosilnih goriva na održive izvore energije. Ali, da li je to samo još jedna politička fora ili stvarna prilika za razvoj severa Crne Gore?

Šta je Pravedna Tranzicija?

Pravedna tranzicija nije samo zatvaranje rudnika ili gašenje termoelektrana. To je šira priča o otvaranju novih radnih mesta, jačanju lokalne ekonomije i stvaranju održive budućnosti za sve građane. Cilj je da prelazak na zelenu ekonomiju bude fer i inkluzivan, da niko ne ostane po strani, posebno oni koji su najviše pogođeni promenama.

Ko Sedi u Savetu?

Savetu ne predsedavaju samo političari. Tu su ključni donositelji odluka iz različitih sektora: energetike, finansija, rada, socijalnog dijaloga, ekologije, javnih radova, kao i rukovodioci rudnika uglja i Elektroprivrede Crne Gore. Tu je i predstavnik opštine Pljevlja, grada koji je u epicentru ove tranzicije. Dakle, sve strane su uključene – ili bar na papiru.

Šta Savet Treba da Radi?

Savet ima zadatak da daje smernice za planiranje i sprovođenje politike pravedne tranzicije, da koordinira institucije i zainteresovane strane, učestvuje u izradi i praćenju plana, i predlaže unapređenja zakonodavnog i institucionalnog okvira. Ukratko, da bude mozak cele operacije.

Ali, Koje Su Prave Šanse Severu Crne Gore?

Sever Crne Gore, posebno Pljevlja, decenijama je zavisan od uglja i termoelektrana. Zatvaranje ovih kapaciteta može doneti ekonomski kolaps ako se ne obezbede alternative. Vlada tvrdi da je ovo razvojna šansa – otvaranje novih radnih mesta i jačanje lokalne ekonomije. Ali, da li će se to zaista desiti ili će sever ostati zapostavljen i ekonomski devastiran?

Da Li Je Ovo Samo Još Jedan Papir?

Formiranje Saveta je svakako korak napred, ali je pitanje koliko će on imati stvarnu moć i resurse da sprovede planove. Energetska tranzicija je globalni izazov, ali i prilika. Ako se ne iskoristi kako treba, može doneti samo gubitke i nezadovoljstvo.

Zaključak

Vlada Crne Gore je pokazala da želi da se bavi energetskom tranzicijom ozbiljno i strateški. Formiranjem Saveta za pravednu tranziciju, obećava inkluzivnost i pravičnost. Međutim, prava bitka tek sledi – da li će se obećanja pretvoriti u konkretne akcije koje će spasiti sever Crne Gore od ekonomskog pada i doneti nove prilike? Ili će sve ostati samo na papiru i lepim rečima?

A Sad, Vaš Red!

Šta vi mislite? Da li je ova pravedna tranzicija stvarna šansa ili samo još jedna politička bajka? Pišite komentare, delite svoje mišljenje i ne zaboravite – energija promena je u vašim rukama, ali i u rukama onih koji odlučuju. Neka se čuje vaš glas!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *