Najava smanjenja plata prosvetnim radnicima u Crnoj Gori: Vlada kao fiskalni eksperiment na leđima obrazovanja

Vlada Crne Gore i Smanjenje Plata Prosvetnim Radnicima: Fiskalni Eksperiment na Njihovim Ledjima!

Da li ste čuli najnoviju? Vlada Crne Gore odlučila je da opet smanji plate prosvetnim radnicima – i to za najmanje 50 evra! Da, dobro ste pročitali. Dok se priča o obrazovanju kao stubu društva, oni koji ga zaista nose – nastavnici i prosvetni radnici – dobijaju batine u vidu smanjenja plata.

Šta se dešava?

Demokratska partija socijalista (DPS) i poslanica Zoja Bojanić Lalović ne štede reči: ovo je jasno pokazatelj kako vlada gleda na obrazovanje – kao na trošak, a ne kao na investiciju. Drugu godinu zaredom, Ministarstvo finansija, prosvete, nauke i inovacija grubo krši Granski kolektivni ugovor (GKU) u oblasti prosvete. Novi način obračuna plata znači da će hiljade nastavnika ostati bez najmanje 50 evra mesečno.

Ko je pogođen?

Ne samo da se smanjuju plate, već se ignorišu i prava koja su ranije bila zagarantovana – uvećanje koeficijenata za zvanja magistara, doktora nauka, razrednih starešina, koordinatore rada u objektima van sedišta škole, stručne službe u školama sa više od hiljadu učenika i slično.

Zašto je ovo problem?

Ovo nije samo problem plata. Ovo je problem dostojanstva prosvetnih radnika i model odnosa prema svim intelektualcima u Crnoj Gori. Dok se u javnosti priča o važnosti obrazovanja, u praksi se prosvetari tretiraju kao trošak budžeta.

Vlada kao fiskalni eksperiment?

Bojanić Lalović jasno kaže da je obrazovanje prostor fiskalnog eksperimenta, a ne temelj svih promena. To znači da se na obrazovanju štedi, eksperimentiše, dok se istovremeno hvale investicijama i modernizacijom.

Šta kažu sindikati?

Sindikat prosvjete Crne Gore (SPCG) je reagovao da je novi obračun plata u suprotnosti sa članom 22 GKU, koji predviđa uvećanje koeficijenata za određena zvanja i funkcije. Ovo je još jedan dokaz da se prava prosvetnih radnika sistematski krše.

Šta sleduje?

Vlada će, izgleda, nastaviti da testira izdržljivost prosvetnih radnika, a posledice će snositi oni koji su najvažniji za budućnost društva – nastavnici i učenici.

Zaključak

Dok se u javnosti priča o važnosti obrazovanja, u stvarnosti se prosvetari u Crnoj Gori suočavaju sa smanjenjem plata i gubitkom prava. Vlada tretira obrazovanje kao trošak, a ne kao investiciju. Da li je ovo pravi put za budućnost Crne Gore? Ili je vreme da prosvetni radnici dignu glas i kažu „dosta“?

A vi, šta mislite? Da li je smanjenje plata nastavnicima opravdano ili je ovo samo još jedan udar na obrazovanje? Bacite komentar, podelite svoje mišljenje ili samo bacite neki dobar vic o platama – da se malo nasmejemo dok nas ne rasplaču ove vesti!


Važni podaci:

  • Smanjenje plata za najmanje 50 evra mesečno
  • Drugu godinu zaredom kršenje Granskog kolektivnog ugovora
  • Ignorisanje prava na uvećanje koeficijenata za zvanja i funkcije
  • Sindikat prosvjete Crne Gore reaguje na kršenje prava
  • Vlada tretira obrazovanje kao fiskalni eksperiment

Budite u toku, pratite dalje vesti i ne dozvolite da vam neko gazi dostojanstvo – ni u školi, ni bilo gde!


Izvor: Mina News, DPS, Sindikat prosvjete Crne Gore

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *