Kada UNESCO zatraži moratorijum na nove građevinske projekte u zaštićenom području, znate da stvari nisu baš bajne! Crna Gora je upravo dobila takav zahtev za prirodno kulturnoistorijsko područje Kotora, a to nije mala stvar. Komitet Svetske baštine je jasno rekao: stop novim građevinskim projektima u bafer zoni dok se ne usaglase svi pravni i administrativni okviri.
Tamara Vujović iz Ministarstva kulture Crne Gore nije krila odlučnost države da ispuni sve zaključke Komiteta. Ali, hajde da budemo realni – ovo nije prvi put da se Kotor nađe na udaru zbog neadekvatne zaštite. Moratorijum uključuje i projekte koji su već započeti, čak i one sa pozitivnim procenama uticaja na baštinu!
Zašto je ovo važno? Kotor je deo UNESCO liste svetske baštine, zajedno sa Nacionalnim parkom Durmitor i venecijanskim tvrđavama iz XVI i XVII veka. Očuvanje ovih lokaliteta nije samo pitanje lepog pogleda ili turizma, već i kulturnog identiteta i istorijske vrednosti.
Komitet je uzeo u obzir napore Crne Gore da unapredi sistem upravljanja ovim područjem, ali očigledno nije bilo dovoljno. Moratorijum je uveden da bi se sprečilo dalje narušavanje baštine dok se ne uspostave efikasni kontrolni mehanizmi i zakonske regulative.
Vujović je obećala da će država raditi na jasnoj strukturi upravljanja, reviziji menadžment plana i izradi studije procene kumulativnog uticaja do 2025. godine. Ali, da li će to biti dovoljno da spasi Kotor od daljeg uništavanja?
Ova situacija baca senku na razvojne planove i otvara pitanje – koliko je Crna Gora spremna da žrtvuje svoju baštinu za brzi profit? Ako ste mislili da su građevinski projekti u zaštićenim zonama samo puka formalnost, razmislite ponovo.
I dok se država bori sa birokratijom i međunarodnim pritiscima, Kotor i njegova baština čekaju na spas. A vi, šta mislite – da li je moratorijum pravi potez ili samo još jedna prepreka razvoju? Bacite komentar, možda zajedno pronađemo odgovor!