Zamislite najvišu planinu na svetu, Mont Everest, prekrivenu tonama smeća! Da, dobro ste pročitali. Tokom samo 60 dana, dronovi kompanije Erlift Technology iz Nepala prikupili su čak tonu otpada sa ovog veličanstvenog vrha. Ali ovo nije neki običan otpad – prazne boce kiseonika, polomljene merdevine, delovi šatora, poderana odeća i ostaci hrane – sve to leži na mestu koje bi trebalo da bude simbol prirodne čistoće i divljine.
Ova akcija čišćenja, koju je organizovao Komitet za kontrolu zagađenja Sagarmate, pokazuje koliko je problem zagađenja na Everestu ozbiljan. Dronovi, koji mogu leteti na temperaturama do -20 stepeni i izdržati vetrove jačine 40 km/h, pomogli su volonterima i šerpasima da uklone smeće sa visina od oko 6.000 metara.
Ali zašto je Everest postao deponija? Veliki problem stvaraju privremeni kampovi na velikim visinama, gde planinari ostavljaju smeće. Nepalske vlasti su uvele pravilo da svaki planinar mora da donese nazad najmanje 8 kilograma smeća, ili će izgubiti depozit od 4.000 dolara. Ipak, i pored ovih mera, tokom jedne akcije čišćenja prikupljeno je čak 10 tona smeća, a pronađena su i tela četvoro alpinista koji su izgubili život pokušavajući da osvoje vrh.
Ovo nije prvi put da se sprovode ovakve akcije – u poslednjih pet godina uklonjeno je više tona otpada sa Everesta. Ali pitanje ostaje: koliko dugo će ova planina moći da izdrži ljudsku pohlepu i neodgovornost? Dok se mi divimo njenoj visini i lepoti, ona pati pod teretom našeg smeća.
Ako vam se čini da je ovo daleko od vašeg života, razmislite ponovo. Everest je simbol prirode i ljudskog duha, a ako ne naučimo da ga čuvamo, šta nam ostaje? Možda je vreme da svi zajedno, makar kroz komentare, pokažemo koliko nam je stalo do planete. Ili bar da se nasmejemo na račun onih koji su ostavili svoje đubre na krovu sveta. Ko zna, možda baš vaš komentar bude kap koja će pokrenuti lavinu promene!