Gde su najjeftinije pijace u Srbiji? Šokantne razlike u cenama povrća i voća!

Pijace Srbije: Raj za džep ili noćna mora za novčanik?

Kad pomislite na pijacu, zamišljate šarene tezge, miris svežeg povrća i voća, i atmosferu koja mami da kupite baš sve. Ali, da li ste znali da ista paprika može koštati i tri puta više u Beogradu nego u Leskovcu? Da, dobro ste pročitali!

Beograd vs. Manji gradovi – bitka cena

Na Kalenić pijaci u Beogradu kilogram paradajza može koštati od 100 do 150 dinara, dok je zelena salata oko 80 dinara. Ali, ako se zaputite u manji grad poput Vranja ili Leskovca, cene padaju kao kamen! Krompir u Vranju je samo 80 dinara, dok je u Beogradu skuplji za čak 50%. Crni luk u Vranju prodaju za smešnih 50 dinara, a u Beogradu ćete za isti proizvod platiti i do 100 dinara!

Zašto tolika razlika?

Odgovor je jednostavan – logistika i uvoz. Veće metropole kao Beograd i Novi Sad imaju skuplje proizvode jer se mnogo toga uvozi, a troškovi transporta i skladištenja se odražavaju na cenu. Manji gradovi, s druge strane, uglavnom nude lokalne, sveže proizvode, često direktno od proizvođača, što drastično spušta cenu.

Voće i povrće koje će vas iznenaditi

Jagode na pijacama u Čačku koštaju od 400 do 700 dinara po kilogramu, dok su jabuke oko 100 dinara. U Leskovcu banane su jeftinije nego u Beogradu, a pomorandže u Leskovcu i Subotici imaju znatno nižu cenu nego u prestonici.

Pasulj – kralj skupljeg povrća

Pasulj drži titulu jednog od najskupljih povrća u Beogradu, sa cenama koje mogu biti i do 300 dinara po kilogramu. Zašto? Zato što se često uvozi, a uvoz uvek znači višu cenu.

Zaključak: Gde kupovati?

Ako želite da uštedite, zaboravite na Beogradsku Kalenić pijacu i pravac manji gradovi poput Vranja, Leskovca ili Čačka. Razlika u cenama može biti i do tri puta! Lokalno, sveže i jeftinije – to je recept za pametnu kupovinu.

Bonus: Cena goriva i uticaj na cene

Da stvar bude gora, od 29. juna litar dizela u Srbiji koštaće oko 200 dinara, a litar benzina evro-premijum oko 220 dinara. Više cene goriva direktno utiču na transportne troškove, što će verovatno dodatno podići cene na pijacama u većim gradovima.

Da li ste i vi primetili da su cene na pijacama u Beogradu paprene? Ili ste već prešli na kupovinu u manjim mestima? Podelite svoje iskustvo, možda zajedno otkrijemo gde je još najpovoljnije!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *