NATO Samit u Hagu: Trumpova Pirova Pobeda i Hrvatska u Limbu

Dobrodošli u cirkus zvani NATO samit u Hagu, gde je američki predsednik Donald Trump, uz mnogo drame i histerije, uspeo da izdejstvuje da članice NATO-a povećaju izdvajanja za odbranu na čak 5% BDP-a do 2028. godine! Da, dobro ste pročitali – pet procenata! To je kao da vam gazda kaže: “Vi sad radite duplo više, a plata? Ma, videćemo!” Ali, hajde da razložimo šta se tu zapravo dešava.

Trumpova Pirova Pobeda ili Kako Zaplašiti Saveznike

Trump je poznat po svom “amerika prvo” stilu, koji je u ovom slučaju značio da je sa minimalnim resursima, ali maksimalnim pretnjama i histeričnim tvitovima uspeo da unese haos među saveznike. Iako je mnogima delovalo kao da je samo pravio šou, na kraju su ga ozbiljno shvatili. Čak je i glavni sekretar NATO-a nazvao Trumpa “tatice”, što je postalo viralni hit. Ali, šta to znači za Evropu? Povećanje vojnog budžeta na 5% BDP-a je ogroman teret za mnoge zemlje, posebno one sa slabijom ekonomijom. Poljska je već na 4%, dok Španija i druge zemlje kukaju i traže izgovore da ne moraju toliko da ulažu.

Hrvatska: Između Sećanja na Oluju i Realnosti Današnjice

Hrvatska se nalazi u specifičnoj poziciji gde pretnje i dalje tinjaju, bilo da je reč o ekstremizmu, Bosni i Hercegovini ili Srbiji. Stručnjak Branimir Vidmarović ističe da Hrvatska više nije ona zemlja iz devedesetih, kada je slavila vojnu pobedu u Oluji. Danas je Hrvatska deo NATO-a, ali to ne znači da je njena vojska spremna ili da je situacija jednostavna. Modernizacija i jačanje vojske su neophodni, ali to košta, a Hrvatska nije Poljska ili baltičke zemlje koje već imaju jake veze i velike budžete.

Evropska Vojska? Zaboravite!

Ideja o evropskoj vojsci, o kojoj se godinama priča, sada je praktično odbačena. Povećanje izdvajanja za odbranu je odgovor na strahove od Rusije nakon invazije na Ukrajinu, ali to ne znači da će Evropa postati samostalna vojna sila. Naprotiv, mnoge zemlje su skeptične i ne žele da se odvoje od američkog vojnog kišobrana. To je kao da imate grupu prijatelja koji se svađaju oko toga ko će platiti račun u restoranu, dok im gazda restorana preti da će zatvoriti lokal.

Regionalni Savezi i Zatvaranje Jadrana

Vidmarović predlaže da bi Hrvatska, Albanija i Crna Gora trebalo da formiraju strateški vojni savez, možda čak i sa Italijom, kako bi zatvorili Jadran i bolje se zaštitili. To je praktičnije od oslanjanja na NATO, koji je preglomazan i često neefikasan za male zemlje sa specifičnim problemima. Ali, da li će se to desiti? Teško je reći, jer regionalna politika je uvek komplikovana, a poverenje među zemljama često na niskom nivou.

Srbija: Između EU Fondova i Ruske Simbolike

Srbija je u nekom čudnom limbu – prima novac iz EU fondova i polako ide ka euroatlantskoj saradnji, ali istovremeno ne želi da izgubi ruski simbolizam i prijateljstvo, koje je više politički trik nego stvarna saradnja. Rusija koristi Srbiju za svoje unutrašnje političke ciljeve, a Vučić balansira između Istoka i Zapada kao na žici. To je kao da igrate šah sa dva protivnika istovremeno, a svaki od njih vam nudi različite nagrade i pretnje.

Zaključak: Evropa u Krizi Identiteta i Sigurnosti

NATO samit u Hagu je pokazao da Evropa i dalje nije spremna da sama brine o svojoj bezbednosti. Povećanje vojnog budžeta je samo početak, ali prava transformacija bi zahtevala kulturološke promene, drugačiji odgoj i vojni rok, što je teško uskladiti sa liberalnim vrednostima i starijom demografijom. Dok se Evropa bori sa sopstvenim dilemama, Rusija i Kina gledaju sa strane i čekaju svoj trenutak.

Ako ste mislili da je politika dosadna, razmislite ponovo! Ovaj NATO samit je prava drama sa svim elementima trilera, komedije i tragedije. A vi, šta mislite – da li će Evropa konačno stati na svoje noge ili će nastaviti da pleše po trnju američkih interesa? Bacite komentar, ispričajte vic ili samo protrljajte oči – ovo je tek početak!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *