Da li je Netanjahu žrtvovao živote zbog političke ucene i ličnih interesa?

Netanjahu i politička ucena: Ko plaća cenu?

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu navodno je u aprilu 2023. godine odložio plan primirja koji je mogao spasiti najmanje 30 talaca i doneti kraj ratu u Gazi. Zašto? Zato što su njegovi krajnje desničarski koalicioni partneri pretili da će srušiti njegovu vladu ako prihvati sporazum. Da, dobro ste pročitali – stotine života su žrtvovane zbog političke trgovine i ličnih interesa!

Plan primirja koji je mogao promeniti sve

Plan primirja koji je Netanjahu skrivao od vlade mogao je omogućiti oslobađanje talaca i otvoriti put ka trajnom miru. Osim toga, sporazum bi povećao šanse za normalizaciju odnosa sa Saudijskom Arabijom, koja je navodno signalizirala spremnost da ubrza mirovne pregovore ako Izrael prekine napade na Gazu.

Ali, umesto da iskoristi ovu priliku, Netanjahu je popustio pritisku ekstremista iz svoje vlade. Oni su ga ucenjivali da će srušiti vladu ako prihvati primirje, nazivajući ga „sporazumom predaje“. Rezultat? Rat se nastavio, stotine Palestinaca su poginule, a najmanje osam izraelskih talaca je izgubilo život.

Politička korist na račun života

Iako je cena bila ogromna, Netanjahu je lično profitirao. Dobio je veću kontrolu nad državom nego ikada u svom 18-godišnjem mandatu. Uspešno je sprečio državnu istragu koja bi ga mogla teretiti za korupciju, dok su visoki generali i šefovi obaveštajnih službi otpušteni ili podneli ostavke.

Njegova vlada sada pokušava da smeni državnog tužioca koji nadgleda krivično gonjenje, a rat mu je dao vremena da planira napad na Iran. Netanjahu je izveo političko vaskrsenje koje niko nije očekivao, a njegovo vođstvo u ratu sa Hamasom i planovi za udar na Iran preoblikovali su političku mapu regiona.

Šta ovo znači za svet?

Odluka da se rat nastavi po svaku cenu stvara negativnu sliku Izraela u svetu i navodi međunarodne tužioce da pozovu na hapšenje Netanjahua. Rat je odneo stotine života, a politička trgovina i ucene su pokazale koliko je moć važnija od ljudskih sudbina.

Zaključak: Ko je stvarni gubitnik?

Dok se političari igraju moći, obični ljudi plaćaju cenu. Stotine mrtvih, talci koji i dalje pate, i rat koji se nastavlja – sve zbog ličnih interesa i ucena ekstremista. Netanjahu je možda ojačao svoju poziciju, ali po kojoj ceni?

Ako mislite da je politika prljava igra, ovaj slučaj je dokaz da je ponekad i krvava. A vi, šta mislite – da li je Netanjahu mogao drugačije? Ili je ovo samo još jedna u nizu političkih tragedija? Bacite komentar, neka se čuje glas razuma ili bar dobar sarkazam!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *