Zagonetni trkač iz Londona koji je zbunio paleontologe!
Da li ste znali da je fosil dinosaurusa veličine labradora, koji je decenijama bio pogrešno klasifikovan, zapravo pripadao potpuno novoj vrsti? Da, dobro ste pročitali! Naučnici iz Britanskog prirodnjačkog muzeja u Londonu otkrili su da je ovaj mali dinosaurus, nazvan Enigmacursor mollyborthwickae ili „zagonetni trkač“, bio mnogo drugačiji nego što su mislili.
Kako je došlo do greške?
Prvobitno su ga svrstali u vrstu nanosaurusa, ali nova istraživanja su pokazala da je to bila potpuna zabluda. Profesor Pol Baret, paleontolog, kaže da ovo otkriće baca novo svetlo na evoluciju malih dinosaurusa koji su možda vodili ka velikim i bizarnim vrstama koje svi znamo.
Šta je toliko posebno?
Ovaj dinosaurus je imao čvrste kukove koji su ukazivali da je bio brz trkač, dok su mu prednje noge bile male i podignute od tla, verovatno za skupljanje biljaka. Profesor Kirnan Majls objašnjava da su upravo sitni detalji kostura naterali stručnjake da preispitaju njegovu klasifikaciju.
Šta ovo znači za nauku?
Profesorka Suzen Mejdmant upozorava da ako pogrešno identifikujemo vrste, svi dalji zaključci mogu biti netačni. Zbog toga je tim odlučio da ukine celu kategoriju nanosaurusa, jer mnogi mali dinosaurusi iz doba kasne jure verovatno pripadaju različitim vrstama.
Zašto su mali dinosauri važni?
Dugotrajna praksa paleontologije favorizovala je otkrivanje velikih fosila, ali sada naučnici naglašavaju koliko su male vrste često zanemarene. Profesor Baret poručuje da dok svi gledaju u ogromne dinosauruse, lako je prevideti male tragove koji su jednako važni za razumevanje istorije života na Zemlji.
Kada ćemo ga videti?
Ovaj zagonetni trkač postaće prvi novi izloženi primerak u londonskom Prirodnjačkom muzeju ove godine. Dakle, ako ste mislili da su dinosauri dosadni i da su svi već otkriveni, razmislite ponovo!
Zaključak
Otkriće Enigmacursor mollyborthwickae nije samo naučni uspeh, već i podsetnik da svet prirode i dalje krije tajne koje čekaju da budu otkrivene. Možda sledeći put kada budete gledali u fosile, setite se da i najmanji detalji mogu promeniti celu priču.
A sada, šta vi mislite? Da li je moguće da još mnogo ovakvih „zagonetnih trkača“ čeka da budu pronađeni? Ili su naučnici samo previše uzbuđeni zbog jednog malog fosila? Bacite komentar, podelite svoje mišljenje i ne zaboravite – dinosauri nisu samo za decu!