Zakon o Vladi u Crnoj Gori već godinama visi u vazduhu kao neuhvatljiva senka! Iako je nacrt konačno dobio blagoslov Venecijanske komisije sredinom juna, prava drama tek počinje. Milena Muk iz Instituta alternativa najavljuje dodatne preporuke koje će baciti svetlo na tehnički mandat, organizaciju i obaveze vlade, ali i na ulogu Generalnog sekretarijata prilikom primopredaje vlasti. Da li će se ovaj zakon ikada usvojiti ili ćemo i dalje gledati beskrajne odlaganja i političke igre?
Venecijanska komisija je pohvalila predložene izmene, naročito one koje se tiču provere integriteta funkcionera u skladu sa preporukama GRECO-a, ali i upozorila na opasnost prevelikog ograničavanja tehničkog mandata vlade. Ustav, kažu, nije dao jasnu osnovu za takva ograničenja, pa bi preterano sužavanje moglo biti čak i protivustavno!
Milena Muk ističe da nacrt zakona ne definiše dovoljno jasno odgovornost vlade prema Skupštini, naročito kada je reč o polaganju računa i izveštavanju o realizaciji zaključaka parlamenta. To je problem koji se vuče godinama, jer predsednik vlade često izbegava premijerski sat, a poslanici bojkotuju rad Skupštine kad im se ne sviđa.
Maida Gorčević, istarka evropskih poslova, smatra da bi najbolje bilo da se zakoni o izvršnoj i zakonodavnoj vlasti donesu istovremeno, kako bi se izbegle pravne praznine i različita tumačenja. Međutim, Milena Muk upozorava da bi to samo dodatno odložilo usvajanje Zakona o Vladi, koji je ionako u zastoju.
Institucije i političari u Crnoj Gori očigledno igraju igru vrućeg krompira sa ovim zakonom, dok građani i dalje gledaju kako se vlast i parlament međusobno optužuju i ignorišu. Da li će se ikada desiti da zakon koji reguliše rad same Vlade konačno ugleda svetlost dana? Ili ćemo i dalje biti zarobljeni u beskrajnoj političkoj sapunici?
Ako imate svoje mišljenje o ovoj beskrajnoj drami, slobodno ga podelite – možda baš vaš komentar pokrene lavinu promena!