Severna Koreja na ivici gladi: Grad Kesong u smrtonosnoj krizi hrane!

Zamislite ovo: Severna Koreja, zemlja poznata po svojoj strogoj kontroli i tajnovitosti, upravo je priznala nešto što retko ko očekuje – grad Kesong se suočava sa smrtonosnom krizom hrane! Da, dobro ste pročitali. Prema izveštajima severnokorejskih državnih medija i časopisa „Korejska arhitektura“, situacija u Kesongu je toliko ozbiljna da je lanac snabdevanja hranom gotovo prekinut.

Kim Džong Un, vođa ove izolovane države, naredio je stanovnicima da podele svoje strateške rezerve žitarica. Da li je ovo znak da ni režim ne može da sakrije stvarnost gladi? Građani su, navodno, izrazili zahvalnost, ali ko može biti zahvalan kada je hrana na ivici nestanka?

Ova kriza baca novo svetlo na Severnu Koreju, zemlju koja već decenijama pati od ekonomskih sankcija, prirodnih nepogoda i izolacije. Dok svet gleda, grad Kesong se bori za osnovne potrepštine, a vlasti su primorane da priznaju javno ono što su dugo skrivale.

I dok se u Kesongu hrana deli na kašičicu, u drugom delu Severne Koreje, novo odmaralište Vonsan Kalma, koje je Kim Džong Un ponosno otvorio, dočekuje prve ruske turiste. Da, turisti! Iako su radni uslovi na gradilištu izazvali kritike zbog zlostavljanja radnika, režim se trudi da prikaže sliku prosperiteta i razvoja.

Brz tempo izgradnje ovog turističkog centra, koji je upoređen sa španskim letovalištem Benidorm, izaziva sumnje i zabrinutost. Kako je moguće da se u isto vreme dok grad Kesong gladuje, ulažu ogromni resursi u luksuzne projekte za turiste?

Ova kontradikcija je toliko očigledna da baca senku na svaki pokušaj režima da prikaže Severnu Koreju kao stabilnu i prosperitetnu zemlju. Da li je ovo samo još jedna predstava za svet, dok obični ljudi u Kesongu broje poslednje zalogaje?

Ako vam se čini da je ovo scenario iz nekog distopijskog filma, nažalost, to je stvarnost. Severna Koreja je na ivici gladi, a svet gleda i ćuti. Možda je vreme da se zapitamo – koliko dugo će ova predstava moći da traje?

A vi, šta mislite o ovoj grotesknoj podeli između gladi i luksuza? Da li je ovo samo vrh ledenog brega ili znak da se nešto veliko menja? Bacite komentar, podelite svoje mišljenje ili samo bacite neki sarkastični osmeh – jer ponekad je jedino što nam preostaje da se smejemo dok svet gori.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *