Novi zakon o zaštiti hrvatskih tradicionalnih proizvoda: konačno međunarodno priznanje ili samo papir?

Hrvatska konačno štiti svoje tradicionalne proizvode na međunarodnom nivou!

Dugo očekivani zakon o zaštiti oznaka zemljopisnog porekla za obrtničke i industrijske proizvode konačno je na stolu hrvatskog Sabora. Do sada su bile zaštićene samo poljoprivredne i prehrambene delicije, vina i jaka alkoholna pića, dok su proizvodi poput čipke, porculana, nakita i tradicionalnih alata bili prepušteni nacionalnim, često neujednačenim sistemima zaštite.

Ali sada, zahvaljujući novoj EU uredbi koja stupa na snagu 1. decembra, Hrvatska će moći da štiti svoje autentične proizvode i na međunarodnom nivou, uključujući i treće zemlje van EU!

Koje proizvode štitimo?

Već su zaštićene četiri vrste čipke: paška, lepoglavska, svetomarska i primoštenska. Ali to je samo početak! Sada se mogu zaštititi i proizvodi poput sinjske alke, licitara, glagoljaške kaligrafije, slavonskog veza, korčulanskih brodova i baranjskih čizama.

Zašto je ovo važno?

Državni tajnik Nikola Mrvac ističe da ova zaštita nije samo formalnost. To je ekonomski spas za mnoge manje razvijene regije Hrvatske. Jedan simbol na etiketi može značiti razliku između propadanja i opstanka lokalne zajednice.

Ali nije sve bajno…

Tanja Sokolić iz SDPA upozorava da proizvođači često nemaju kapacitete i znanje da prođu kroz složene procedure registracije. Bez institucionalne podrške, ova zaštita može ostati mrtvo slovo na papiru.

Šta kažu proizvođači?

Loris Peršurić iz Unije Kvarnera hvali zakon jer će omogućiti malim proizvođačima da lakše dobiju međunarodnu zaštitu, što je priznanje njihovom znanju i tradiciji.

Zaključak?

Hrvatska konačno diže glavu i kaže: “Naši proizvodi, naša tradicija, naš ponos!” Ali pitanje ostaje – hoće li država i društvo zaista podržati ove male heroje tradicije ili će sve ostati samo na papiru?

A vi, šta mislite? Da li će ovaj zakon zaista spasiti naše tradicionalne proizvode ili je to samo još jedna birokratska priča? Bacite komentar, neka se čuje glas naroda!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *