Nafta skače zbog američke potražnje i geopolitičkih tenzija na Bliskom istoku

Nafta na vrhu: Američka potražnja i Bliski istok pale cene nafte u haos!

Dobrodošli u svet gde se cena barela nafte igra kao na ringišpilu, a glavni igrači su SAD, Iran, Izrael i OPEC. Cena nafte je skočila preko 68 dolara po barelu na međunarodnim tržištima, a sve zahvaljujući američkoj potražnji i geopolitičkim igrama na Bliskom istoku koje su nas držale na ivici nervnog sloma.

Američka potražnja kao turbo motor

Zalihe nafte u SAD pale su za čak 5,8 miliona barela prošle nedelje, što je daleko više nego što su analitičari očekivali. Pad zaliha benzina od 2,1 milion barela dodatno potvrđuje da Amerikanci ne štede gorivo, što je znak da ljetna sezona vožnje u SAD-u ide punom parom. Ulagači su oduševljeni, pa su cene nafte skočile – na londonskom tržištu barel je poskupeo za 52 centa na 68,20 dolara, dok je u SAD-u cena porasla za 67 centi na 65,59 dolara.

Bliski istok i ratni ples: Iran, Izrael i SAD u vrtlogu sukoba

Situacija na Bliskom istoku je kao filmski triler. Izrael je pre dve nedelje napao iranska nuklearna postrojenja, Iran je odgovorio raketnim napadima na izraelsku teritoriju, a SAD su potom izvele napad na iranske nuklearne objekte u Natanzu, Fordou i Isfahanu. Nakon svega, američki predsednik Donald Trump je objavio primirje između Irana i Izraela, što je na trenutak smirilo tenzije, ali ne i tržište nafte.

Trump je čak naznačio mogućnost ublažavanja sankcija Iranu, što bi moglo pomoći Iranu da popravi štetu i ponovo se uključi u globalno tržište nafte. Kina, glavni kupac iranske nafte, i dalje je u igri, uprkos američkim sankcijama koje su ciljale kineske rafinerije. Američki izaslanik za Bliski istok, Steve Witkoff, izjavio je da SAD žele saradnju s Kinom i ne žele da naškode njenom gospodarstvu.

Transport nafte poskupljuje: Tankeri plaćaju ceh sukoba

Geopolitičke tenzije nisu samo podigle cenu nafte, već i troškove njenog transporta. Troškovi tankerskog prevoza nafte iz Persijskog zaliva skočili su za 12%, a dnevni troškovi prevoza sada su oko 76.000 dolara, najviši nivo od marta 2023. godine. Troškovi po barelu su se više nego udvostručili, dostigavši 1,4 dolara po barelu. Brodarske kompanije traže dodatne premije zbog rizika plovidbe kroz strateški važan Ormuski moreuz.

OPEC i budućnost proizvodnje

Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) beleži pad cena nafte svojih članica, sa barelom košarice na 67,99 dolara, ali se očekuje da će na sastanku 6. jula razmotriti povećanje proizvodnje ako bude potrebno. Rusija bi mogla podržati ovu odluku, što bi moglo ublažiti pritisak na tržište.

Zaključak: Cena nafte na klimavim nogama

Cena nafte je trenutno na visokoj tački, ali je i dalje ispod proseka od oko 80 dolara po barelu iz prethodnih godina. Sve zavisi od daljeg razvoja situacije na Bliskom istoku, američke potražnje i odluka OPEC-a. Ako se tenzije ponovo rasplamsaju ili ako potražnja padne, možemo očekivati nove vrtloge na tržištu.

A sada, dragi čitaoci, šta mislite? Da li će ovaj geopolitički ringišpil doneti još veće cene goriva na pumpama ili će se situacija smiriti? Bacite komentar, ispričajte nam vašu teoriju zavere ili samo podelite koji je vaš omiljeni način da preživite skupe litre benzina!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *