Otkrivanje nepoznatih strana Arčibalda Rajsa: Prijatelj Srbije i prirodnjak kakvog niste znali

Zamislite čoveka koji je bio više od običnog naučnika – Arčibald Rajs, švajcarski forenzičar i prirodnjak, slavi se u Beogradu izložbom koja otkriva njegove skrivene strane. Pre tačno 90 godina umro je čovek koji je bio jedan od najvećih prijatelja Srba, a njegova strast prema prirodi i doprinos formiranju prirodnjačkih zbirki u Prirodnjačkom muzeju u Beogradu sada su konačno u fokusu.

Rajs nije bio samo profesor univerziteta u Lozani i forenzičar koji je svedočio strahotama Prvog svetskog rata u Srbiji. Bio je humanista, zaljubljenik u prirodu, koji je lično poklonio muzeju zbirke leptira i ptica sa teritorije Beograda. Njegova ljubav prema prirodi nije bila samo naučna – imao je kućne ljubimce poput praga belouške, lisice i ježa, i često je šetao Košutnjakom i Adom Ciganlijom skupljajući leptire.

Izložba, koju je osmislio Slavko Spasić, otvorena je 9. avgusta u Prirodnjačkom muzeju, a prisustvovala je i zamenica ambasadorke Švajcarske u Srbiji, Koni Kamenzind, koja je istakla značaj Rajsovog doprinosa povezivanju Srbije i Švajcarske.

Ali, Rajsova priča nije samo o prirodi. On je bio i svedok strahota okupacije Srbije tokom Prvog svetskog rata, a njegova knjiga “Čujte, Srbi” i dokumentarac istog naziva, koji je deo izložbe, prikazuju njegovu borbu da svetu prenese tragediju koju je Srbija pretrpela.

Iako je bio iskren prijatelj Srba, Rajs je stekao i neprijatelje među srpskim političarima, koji su ga smatrali konkurencijom. Njegova kontradiktorna ličnost – toplo srce i hladne oči – i danas intrigira istoričare.

Danas postoje čak šest mesta sećanja na Rajsa u Srbiji, a njegovo srce je preneto u spomen-kapelu na Kajmakčalanu, mestu gde je svedočio povratku srpskog naroda svojoj otadžbini.

Ova izložba nije samo podsećanje na čoveka koji je voleo Srbiju i njenu prirodu, već i poziv da se setimo koliko je važna istina, prijateljstvo i strast prema svetu oko nas. Ako ste mislili da znate sve o Arčibaldu Rajsu, razmislite ponovo – jer ovo je lice koje će vas iznenaditi i dirnuti.

A ako vam je ova priča zapalila znatiželju, bacite pogled na dokumentarac “Čujte, Srbi” i podelite sa nama šta mislite o ovom neobičnom prijatelju Srbije. Ko zna, možda i vi pronađete svog unutrašnjeg prirodnjaka!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *