Pakao zakazivanja pasoša u Srbiji: Kako do dokumenta za odmor kad su termini zauzeti do septembra?

Pakao zakazivanja pasoša u Srbiji: Kako do dokumenta za odmor kad su termini zauzeti do septembra?

Leto je u punom jeku, a sa njim i masovna histerija oko dobijanja pasoša u Srbiji! Ako ste mislili da je vađenje pasoša jednostavan posao, razmislite ponovo. U Beogradu, Novom Sadu, Nišu i drugim gradovima, termini za vađenje pasoša su bukvalno zauzeti do septembra! Da, dobro ste pročitali – do septembra!

Gde su svi termini?

U prestonici Srbije, skoro svi termini za vađenje pasoša su popunjeni mesecima unapred. Na primer, u Novom Beogradu, nema slobodnih termina od druge nedelje jula do 12. avgusta. Slična situacija je i u drugim opštinama Beograda, kao i u Novom Sadu, gde prvi slobodan termin može biti tek 22. jula, a u nekim policijskim upravama čak i 12. avgusta. Niš je nešto bolji, ali i tamo su termini zauzeti do kraja avgusta, a septembar je već bukiran.

Hitno do pasoša?

Ako vam je pasoš hitno potreban, situacija je još gora. Elektronsko zakazivanje preko portala eUprava ne nudi slobodne termine za hitne slučajeve. Međutim, možete pokušati da odete u policijsku stanicu bilo koje opštine, ne nužno one u kojoj imate prebivalište. Ali, ni to nije garancija uspeha jer neke prigradske opštine nemaju mogućnost elektronskog zakazivanja i tamo je gužva ogromna.

Koliko košta pasoš?

Cena vađenja pasoša varira u zavisnosti od situacije. Ako vam pasoš važi još manje od 6 meseci, taksa je 3.000 dinara, a ako važi duže od 6 meseci, taksa je 4.000 dinara. Gubitak pasoša ili hitna procedura dodatno poskupljuju cenu, pa vas to može koštati i do 8.000 ili 9.000 dinara.

Pasoši za decu?

Deca mlađa od 14 godina dobijaju pasoše sa kraćim rokom važenja – od 3 do 5 godina, u zavisnosti od uzrasta. Deca starija od 14 godina dobijaju pasoše koji važe 10 godina, kao i odrasli. Zato, roditelji, ne zaboravite da proverite pasoše svoje dece pre nego što krenete na put!

Šta vam treba za vađenje pasoša?

Za vađenje biometrijskog pasoša potrebno je lično podneti zahtev u policijskoj upravi ili stanici, sa važećom ličnom kartom, starim pasošem (ako ga imate), dokazom o uplati takse i eventualno fotografijom. Za hitne slučajeve potrebna je i potvrda o hitnosti.

Zašto je ovako?

Sezona odmora i masovni odlazak na more i u inostranstvo doveli su do ogromne potražnje za pasošima. Elektronski sistem zakazivanja nije u stanju da odgovori na toliki broj zahteva, a kapaciteti policijskih uprava su ograničeni. Rezultat? Ljudi se gužvaju, paniče i ostaju bez mogućnosti da na vreme dobiju pasoš.

Zaključak

Ako planirate letovanje ili putovanje u inostranstvo, proverite pasoš na vreme! Nemojte čekati poslednji trenutak jer ćete se suočiti sa paklom zakazivanja i čekanja. A ako ste već u toj situaciji, spremite se na trku sa vremenom, nervozu i moguće dodatne troškove.

I da, ako ste već prošli kroz ovu avanturu, podelite svoje iskustvo u komentarima – možda nekome spasite živce ili se zajedno nasmejemo ovoj apsurdnoj situaciji!


Slug: pakao-zakazivanja-pasosa-u-srbiji

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *