Paklene vrućine u Beogradu nisu samo mučenje za one koji se žale na vrućinu – one mogu bukvalno ubiti! Jelena Sretenović, žena od samo 38 godina, šetala je gradom dok je termometar pokazivao paklenih 33 stepena, i doživela infarkt! Da, dobro ste pročitali – srčani udar u tridesetim! I nije bila ni blizu klasične slike pacijenta sa srčanim problemima. Trnjenje ruku, vilice, probadanje u grudima i mučnina bili su njeni signali, ali ona je sve to pripisivala dijabetesu i vrućini. Greška koja joj je skoro koštala života.
Doktor Petar Otašević, kardiolog, objašnjava da simptomi srčanog udara nisu uvek klasični bolovi u grudima. Često su to trnjenje, vrtoglavica, mučnina, što se posebno odnosi na žene i dijabetičare. Jelena je imala sreće – brzo je pozvala hitnu pomoć, a u bolnici su joj odmah ugradili stent. To je spasilo njeno srce i život.
Ali ovo nije samo Jelena. Sve je više mladih ljudi koji doživljavaju srčane udare, a razlog je kombinacija faktora – dijabetes, stres, ali i ekstremne vremenske prilike. Nagli skokovi temperature i visoke vrućine posebno pogađaju one sa kardiovaskularnim problemima. Doktor Otašević apeluje na preventivne preglede – proveru holesterola, šećera i krvnog pritiska, jer rano otkrivanje može spasiti život.
I šta da radite kad je napolju pakleno? Izbegavajte izlazak u najtoplijem delu dana, pijte puno tečnosti i ne zanemarujte simptome. Ne dozvolite da vas vrućina ubije, jer srčani udar ne bira godine!
Ako ste mislili da je srčani udar samo za starije, razmislite ponovo. Jelena je dokaz da se to može desiti svakome, i to kad najmanje očekujete. A sada, dok se znojite na +33, zapitajte se – da li ste spremni da ignorišete signale svog tela? Ili ćete konačno poslušati doktore i otići na pregled?
I da, ako imate neku ludu priču o tome kako ste preživeli vrućinu ili srčani udar, bacite komentar dole – možda nas sve naučite nečemu! Ili bar nasmejte, jer u ovim vrućinama smeh je zlata vredan.