Pol Bija, predsednik Kameruna i najstariji šef države na svetu sa svojih 92 godine, ne odustaje! Najavio je da će se kandidovati za osmi mandat na predsedničkim izborima u oktobru, nastavljajući svoju gotovo šest decenija dugu vladavinu. Da, dobro ste pročitali – skoro 60 godina na vlasti! Dok mnogi širom sveta smatraju da je vreme da se povuče, on tvrdi da je njegova odlučnost jača nego ikada i da je pozvan od naroda da ostane na čelu države. Ali, da li je to zaista dobro za Kamerun?
Njegova administracija je godinama na meti kritika zbog korupcije, pronevere i lošeg upravljanja, a bezbednosni izazovi u zemlji ostaju nerešeni. Pol Bija je na vlasti od 1982. godine i nikada nije izgubio izbore, iako su opozicione partije često tvrdile da su izbori neregularni. Poslednji izbori su mu doneli preko 71% glasova, ali mnogi sumnjaju u fer proces.
Zdravstveno stanje predsednika je takođe tema brojnih spekulacija. Tokom 2022. godine povukao se iz javnosti na šest nedelja, što je izazvalo glasine o njegovom zdravlju. Ipak, on je odlučio da se ponovo kandiduje, uprkos tome što bi, ako osvoji novi sedmogodišnji mandat, mogao ostati na vlasti do skoro 100. godine života.
Kamerun je zemlja bogate kulturne i geografske raznolikosti, često nazvana ‘Afrikom u malom’. Iako ima jednu od najviših stopa pismenosti u Africi, ekonomski razvoj zemlje je usporen zbog decenija autoritarne vladavine i korupcije. Pol Bija je preuzeo vlast nakon što je optužio svog prethodnika, Ahmada Ahidža, za pokušaj puča, što je dovelo do njegovog bekstva iz zemlje.
Nedavno je došlo do političkih raskola unutar vladajuće koalicije, sa nekim ključnim saveznicima iz severnog regiona koji su napustili koaliciju i najavili kandidature za predsedničke izbore. Opozicija je takođe aktivna, sa nekoliko kandidata koji se nadaju da će prekinuti dugu vladavinu Pola Bije.
Ipak, članovi njegove stranke i drugi pristalice javno ga pozivaju da se ponovo kandiduje, smatrajući ga jedinim liderom koji može održati stabilnost u zemlji. Da li je to zaista stabilnost ili samo produžavanje jednog od najdužih autoritarnih režima u Africi? Kamerunci i svet će uskoro imati priliku da odluče.
Ako imate mišljenje o tome koliko dugo jedan čovek treba da vlada, ili mislite da je vreme za promene u Kamerunu, slobodno bacite komentar. Ko zna, možda baš vaša reč pokrene lavinu!