Policija na protestima u Srbiji: Heroji ili nasilnici?
Da li ste se ikada zapitali šta se stvarno dešava na ulicama Srbije dok se protesti odvijaju? Dok jedni viču da je policija brutalna i da koristi prekomernu silu, drugi tvrde da je sve to samo deo posla i da je policija tu da štiti red i mir. Hajde da razjasnimo stvari jednom za svagda!
Sindikat policije brani svoje
Predsednik sindikata policije, Blažo Marković, ne da na svoje kolege. On tvrdi da policija nije koristila prekomernu silu prema građanima koji su blokirali saobraćajnice. Naprotiv, policija je, po njegovim rečima, pokušavala da razdvoji sukobljene grupe i spreči veće sukobe. “Uvek je bilo žandarmerije da razdvaja ljude, da ne bi bilo tuča. Policija je radila svoj posao, nisu mogli dva saobraćajca da reše sve,” kaže Marković.
Blokade kao politički alat?
Ali, nije samo policija u centru pažnje. Miloš Vučević, predsednik SNS-a, naziva politiku blokada “politikom fašizma” i tvrdi da blokade raskrsnica neće doneti političke promene. On upoređuje blokadere sa fašističkim falangama iz tridesetih godina prošlog veka, optužujući ih da napadaju druge građane i političke stranke. Vučević ističe da u Novom Sadu živi oko 250.000 ljudi, a da je na protestima bilo oko 2.000, što po njemu nije dovoljno da se unervozi predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Policija prekinula blokade u Beogradu
Upravo zbog blokada, policija je prekinula većinu protesta u Beogradu. Neki građani i opozicija najavljuju otpor protiv predloga zabrane blokada, što dodatno komplikuje situaciju. Da li je ovo borba za prava ili samo haos na ulicama?
Šta kažu opozicija i studenti?
Boris Tadić, predsednik Socijaldemokratske stranke, poziva na jedinstvo opozicije, studenata i građana. On smatra da će policija preći na stranu građana kada opozicija dobije jasnu političku artikulaciju i jaku strukturu. Tadić veruje da je to ključni korak ka raspisivanju vanrednih parlamentarnih izbora i političkim promenama.
Šta je problem?
Na jednoj strani imamo policiju koja tvrdi da radi svoj posao i da nije koristila prekomernu silu. Na drugoj strani su građani i opozicija koji blokiraju saobraćajnice i traže promene, dok vlast optužuje blokadere za fašizam i nerede. Sve to se dešava u atmosferi političke napetosti i društvenih podela.
Zaključak?
Da li je policija zaista prešla granicu ili samo radi svoj posao? Da li su blokade opravdani način izražavanja nezadovoljstva ili samo smetnja za većinu građana? I na kraju, da li će se opozicija ujediniti i doneti promene ili će sve ostati kao do sada?
Ostavljamo vas sa ovim pitanjima. A vi? Da li mislite da je policija preterala ili je Vučević u pravu? Pišite nam vaše mišljenje, možda baš vaša priča promeni tok događaja!
Slug: policija-i-protesti-u-srbiji-prekomerna-sila-ili-opravdano