Povećanje proizvodnje hrane u Crnoj Gori: Može li Mesopromet zaustaviti uvoz od 31 miliona evra?

Hrana ili uvoz? Crna Gora i Mesopromet u borbi za domaću proizvodnju!

Da li ste znali da je Crna Gora prošle godine uvezla zamrznutu piletinu u vrednosti od čak 31 milion evra? Da, dobro ste pročitali – 31 milion! Dok se novac sliva u strane kase, domaća proizvodnja stoji na mestu, a Mesopromet iz Bijelog Polja, sa svojih 1.1 tona godišnje proizvedenog pilećeg mesa, tvrdi da može mnogo više.

Mesopromet – heroj domaće proizvodnje?

Hilmo Franca, vlasnik Mesoprometa, ne krije ambicije. Njegova kompanija zapošljava skoro 100 radnika i učestvuje sa 25 do 30% u domaćoj proizvodnji hrane. Ipak, Franca kaže da je rast proizvodnje stagnirao poslednjih godina, iako postoji ogroman potencijal. Njihove farme i kooperantske farme trenutno uzgajaju oko milion komada živine, a cilj je da se do kraja sledeće godine dostigne čak dva miliona tona.

Zašto država ne pomaže više?

Franca ističe da država mora mnogo više da se uključi i da obrati pažnju na poljoprivredu. Bez adekvatnih podsticaja i podrške, domaći proizvođači ostaju u mestu, dok uvoz i dalje dominira. Mesopromet bi mogao u roku od 5 do 6 godina potpuno ili bar delimično zameniti uvoz piletine, ali samo ako dobije pravu podršku.

Junad i telad – još jedan problem

Pored piletine, Mesopromet se bavi i tovom junadi. Međutim, problem je u uvozu teladi i nedostatku premija za domaće proizvođače. Franca kaže da bi mogli mnogo više da proizvedu i otkupe, ali bez državne pomoći, to ostaje samo želja.

Šta to znači za Crnu Goru?

Povećanje domaće proizvodnje hrane nije samo pitanje ekonomije, već i strateški zadatak. Smanjenje zavisnosti od uvoza znači jaču ekonomiju, više radnih mesta i sigurniju budućnost. Ali dok država ne prepozna ovaj problem kao prioritet, novac će i dalje odlaziti iz zemlje, a domaći proizvođači će se boriti sa problemima bez podrške.

Zaključak

Crna Gora ima potencijal da postane samostalna u proizvodnji hrane, a Mesopromet je primer kako to može da izgleda. Ali bez državne podrške, sve ostaje na rečima i željama. Da li će se nešto promeniti? Ili ćemo i dalje gledati kako milioni evra odlaze na uvoz zamrznute piletine?

Ako imate mišljenje o tome, ili možda znate neki dobar recept sa domaćom piletinom, slobodno bacite komentar – da vidimo ko je za domaće, a ko za uvoz!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *