Kultura na ivici: Protesti zbog nezakonite dodjele Trinaestojulske nagrade u Crnoj Gori

Kultura na ivici: Protesti zbog nezakonite dodjele Trinaestojulske nagrade u Crnoj Gori

Uvod: Kulturni haos u srcu Crne Gore!

Da li ste čuli za najnoviji skandal koji trese Crnu Goru? Najveća državna nagrada, Trinaestojulska, ove godine izazvala je pravi kulturni zemljotres! Udruženje Stega, zajedno sa brojnim umetnicima, profesorima i intelektualcima, diglo je glas protiv nezakonitog i sramnog postupka žirija koji je banalizovao ovu prestižnu nagradu.

Protest ispred Vile Gorica: Kulturni rat na ulicama

Večeras u 19:30 časova, mirni, ali odlučni građani okupili su se ispred Vile Gorica da iskažu svoj revolt. Cilj? Javno pokazati neslaganje sa nezakonitom dodjelom nagrade i negacijom svih vrednosti koje Trinaestojulska nagrada treba da simbolizuje. Stega je posebno pohvalila muzičara Miloša Karadaglića za njegov moralni i odgovorni stav, najavljujući da će on biti novi dobitnik nagrade, a ne oni koji su je ove godine nezasluženo dobili.

Bizarna ceremonija i sramota za Crnu Goru

Prethodna ceremonija u Vili Gorica opisana je kao „sahrana kulture“ i „parada kiča“. Apeli akademske zajednice i pravnika pali su u vodu, jer je žiri ignorisao sve kriterijume i pravila. Umesto da nagrada bude simbol dostojanstva i tradicije, postala je ruglo i predmet podsmeha. Stega je upozorila da prisustvovanje ceremoniji znači saučesništvo u nezakonitom činu i negaciji crnogorske kulture.

Policija, biber sprej i sramota koja traje večno

Na protestu nije izostala ni policijska represija. Biber sprej i udarci policije ostavili su gorak ukus u ustima svih prisutnih. Stega poručuje da će se borba nastaviti, jer Crna Gora nije provincija, a njeni građani nisu tuđa prćija. Ova borba za pravdu i kulturu neće stati dok se ne vrati dostojanstvo i zakonitost.

Zašto je ovo važno?

Trinaestojulska nagrada je simbol crnogorskog identiteta i državnosti. Njena zloupotreba i banalizacija nisu samo kulturni problem, već i udar na pravni poredak i društvene vrednosti. Ovaj slučaj pokazuje koliko je važno da građani budu budni i spremni da se bore za svoja prava i za istinu.

Zaključak: Kultura se brani kulturom otpora!

Ovaj protest nije samo bunt protiv jedne nagrade, već poziv na buđenje cele nacije. Kultura se ne može gušiti političkim manipulacijama i nezakonitim odlukama. Stega i njeni saveznici pokazuju da je otpor nekulturi moguć i neophodan.

A vi? Da li mislite da je kultura u Crnoj Gori zaista na ivici? Ili je ovo samo još jedna politička predstava? Bacite komentar, ispričajte svoju priču ili samo bacite neki dobar vic – jer kultura je i smeh, a smeh je otpor!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *